• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

BBC: Zbog Kosova pada i makedonska vlada

Vlada Srbije neće biti jedina koja je pala zbog Kosova, jer je pred zvaničnim raspadom i vladajuća koalicija u Makedoniji, ocenio je Bi-Bi-Si (BBC).

 BBC: Zbog Kosova pada i makedonska vlada Izvor: MONDO

BBC objašnjava da se Demokratska partija Albanaca povlači iz koalicije sa većinskom VMRO-DPMNE makedonskog premijera Nikole Gruevskog.

BBC navodi da je lider DPA Menduh Tači, Gruevskom postavio niz uslova za ostanak u koaliciji - između ostalog da Skoplje prizna nezavisnost Kosova, da se usvoje zakoni o upotrebi albanskog jezika i zastave, i da se obezbedi socijalna zaštita za Albance koji su učestvovali u pobuni u Makedoniji 2001.godine.

Gruevski na te zahteve nije reagovao što je Tači, kako sam kaže, protumačio kao odbijanje. "Ovo je teška politička kriza za Makedoniju. Svima onima koji misle da će se uz pomoc političkog marketinga i jednom jeftinom taktikom izvući iz ove situacije, poručujem da neće uspeti. Nisu nam važni izbori, nisu nam važne vlade, važno nam je da ovaj proces isteramo do kraja", rekao je Tači.

Do krize je došlo neposredno pre samita NATO-a u Bukureštu, sa kojeg bi Makedoniji mogao da bude upućen poziv da se pridruži zapadnoj vojnoj alijansi. To će se, navodi BBC, desiti pod uslovom da ta zemlja prevaziđe spor sa Grčkom oko svog imena. Atina ne krije namiru da stavi veto na makedonsko članstvo u NATO-u, ukoliko vlada u Skoplju bude insistirala na sadašnjem ustavnom imenu države, Republika Makedonija.

Branko Đorđevski, pomoćnik glavnog i odgovornog urednika skopskog lista Dnevnik za BBC je ocenio da postoji mogućnost da je kriza vlade inscenirana, pošto je promena imena zemlje, kako kaže, "praktično neizbežna". On navodi da postoji i druga mogućnost, a to je da Albanci u Makedoniji žele da spreče učlanjenje u NATO, koje bi automatski preraslo u garant nepovredivost postojećih granica Makedonije.

(Tanjug)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE