Nakon što je zagrebački "Večernji list" objavio transkript razgovora o uticaju na Arbitražni sud u slučaju Piranskog zaliva, javnosti se obratila hrvatska ministarka za spoljne i evropske poslove Vesna Pusić.
Ministarka spoljnih i evropskih poslova Hrvatske Vesna Pusić najavila je danas istragu povodom pisanja medija o navodnim pritiscima na arbitražni sud u slučaju Piranskog zaliva, istakavši da, ukoliko je bilo šta od toga istina, to bi apsolutno bilo šokantno.
"Vrlo smo zabrinuti zbog navoda koji su izašli u današnjim novinama. Ukoliko bi bilo šta od tih navoda bilo isitinito to bi bilo apsolutno šokantno i drastično bi menalo sitaciju s tim postupkom arbitraže", istakla je Pusićeva.
Ona je na vanrednoj konferenciji za novinare rekla da je Hrvatska pristupila međunarodnoj arbitraži u dobroj nameri.
"Ulazimo i ušli smo u ovu proceduru s poverenjem u međunarodne pravne institucije. U to smo ušli s namerom da se isključivo u skladu s međunarodnim pravom odrede granice bilo na moru bilo na kopnu", rekla je Pusić i najavila istragu.
Ministarka je rekla da će slučaj biti ispitan koliko to bude u moći Hrvatske.
"Svakako ćemo se javiti i komisiji i sudu, mi smo neke prve sumnje imali proletos, kada je ministar spoljnih poslova Slovenija izjavio da imaju neformalne informacije da će odluka ići u korist Slovenije", navela je Pusić i podsetila na pismo koje je tada uputila Evropskoj komisiji i Arbitražnom sudu.
"Večernji" je, naime, objavio transkripte razgovora slovenačkog člana Arbitražnog suda Jerneja Sekoleca i slovenačke zastupnice pred sudom Simone Drenik iz Ministarstva spoljnih poslova u kojima se vidi kako joj je Sekoleca prenosio detalje iz poverljive diskusije predsednika suda Žilbera Gijoma (Gilberta Guillaumea) i ostalih arbitara.
On je, kako se navodi, tako preneo i izjavu koju je pripisao predsedniku Suda po kojoj mu je ovaj, vrlo rano u postupku rekao da su "Slovenci dobili što su hteli na moru" te da najmanje dve trećine Piranskog zaliva ide Sloveniji.
Slovenija je izgleda dobila na arbitraži 2/3 Piranskog zaliva, a u Hrvatskoj šok. Da ga Tito nije uzeo Talijanima oko čega bi se parničili:)
— Drago Kovacevic (@DragoKovacevic) July 22, 2015
"Večernji" podseća da je još krajem aprila slovenački šef diplomatije Karl Erjavec izjavio da ima nezvanične informacije da će Arbitražni sud, koji rešava granični spor Hrvatske i Slovenije, u presudi omogućiti kontakt Sloveniji s otvorenim morem te da bi bio vrlo razočaran ako se to ne bi dogodilo.
Nakon bure koju je ta izjava podignula u Hrvatskoj, Erjavec se pravdao kako nije rekao da ima "nezvanične informacije" nego "pozitivan predosećaj".