• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Francuska podrška Srbiji

Ministar inostranih poslova Francuske potvrdio je poslije razgovora sa Vukom Jeremićem da Francuska snažno podržava evropske integracije Srbije

 Francuska podrška Srbiji Izvor: MONDO

Ministar inostranih poslova Francuske Bernar Kušner potvrdio je u četvrtak uveče, poslije razgovora sa ministrom spoljnih poslova Srbije Vukom Jeremićem, da Francuska snažno podržava evropske integracije Srbije i najavio da će krajem novembra posjetiti Beograd, kada bi do kraja trebalo da bude usaglašen sporazum o strateškom partnerstvu dvije zemlje.

Jeremić je dodao da će sporazum potpisati predsjednici Boris Tadić i Nikola Sarkozi u Beogradu i da je njegova osnovna tema evropska budućnost Srbije i uloga koju će Francuska imati u ostvarivanju te budućnosti.

On je istakao da je Francuska za sprovođenje projekata, koji proističu iz tog sporazuma, spremna Srbiji da ponudi beskamatne kredite.

Francuska je jedan od najsnažnijih partnera Srbije, podržava njen put ka Evropskoj uniji (EU) i ta podrška će, uz ovaj sporazum, biti još jača, rekao je Jeremić.

Kušner je izrazio zadovoljstvo što će u januaru iduće godine stupiti na snagu vizna liberalizacija za građane Srbije, dok je Jeremić rekao da očekuje da će formalna odluka o tome biti donesena prije kraja ove godine.

Kušner je napomenuo da je sa Jeremićem razgovarao i o Bosni i Hecegovini, kao i potrebi da sve zemlje Zapadnog Balkana budu članice EU.

"Ne mogu iznositi datume, jer još ima prepreka, ali to je jasno opredjeljenje Francuske, i to je predsjednik Sarkozi jasno rekao predsjedniku Tadiću", istakao je Kušner.

Upitan da li se može očekivati deblokiranje Prelaznog trgovinskog sporazuma do kraja godine, Kušner je najprije rekao da ne zna, a potom da nije siguran i da ne vjeruje da će se to dogoditi.

Sve zemlje članice EU, osim jedne, podsjetio je Kušner, rekle su da Srbija čini sve što može da okonča saradnju sa Haškim tribunalom.

U odlučivanju u EU potrebno je, međutim, jedinstvo, tako je predviđeno i Lisabonskim sporazumom, a tog jedinstva sada nema, rekao je Kušner.

Prema njegovoj ocjeni, Srbija saradnju sa tribunalom, u svakom slučaju, mora završiti i Ratko Mladić mora biti u Hagu.

Povodom najava da češki predsjednik Vaclav Klaus prihvatanje lisabonskog sporazuma uslovljava promjenom dva njegova člana, Kušner je rekao da se taj sporazum neće mijenjati, kao i da su ga prihvatili češki narod i češki parlament.

I ambasador Francuske u Beogradu Žan-Fransoa Teral izjavio je u Beogradu da je evropska perspektiva Srbije veoma jasna i da ne može da se vrati unazad.

Ambasador Teral je tokom prijema povodom otvaranja Francusko-srpske privredne komore (FSPK) novinarima rekao da je 2009. - godina ponovnog poleta francusko-srpskih odnosa.

Teral je objasnio da je to zato što Francuska smatra da su politički uslovi potpuno ispunjeni "i zato što smatramo da je bez obzira na trenutnu blokadu Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju, evropska perspektiva Srbije veoma jasna i da ne moze da se vrati unazad".

Teral je ukazao da je "tačka početka novog zaleta francusko srpskih odnosa" susret dva predsjednika Borisa Tadića i Nikole Sarkozija u Parizu u maju i podvukao da se uz njihovu saglasnost radi na stvaranju "institucionalnog okvir naše saradnje, a to će biti sporazum o strateškom partnerstvu između naše dvije zemlje".

Na tom putu se dosta napredovalo, ocijenio je francuski ambasador.

Teral je takođe kazao da je za unprjeđenje ekonomske saradnje bio je potreban "jedan instrument djelovanja, a to je upravo Francusko srpska privredna komora".

Ambasador je istakao da je želja da francuske kompanije koje su već prisutne u Srbiji, iskustvo prenesu onim kompanijama iz njihove zemlje koje su zainteresovane da ovdje investiraju.

Potpredsjednik Vlade Srbije Božidar Đelić je takođe podvukao značaj susreta predsednika Sarkozija i Tadića i naznačio da poslije tog susreta "imamo sve političke pretpostavke da se ta saradnja razvija".

Potopredsjednik Đelić je istakao značaj otvaranja FPKS i izrazio uvjerenje da će se u godinama koje dolaze ekonomska i svaka druga saradnja sve više razvijati.

Đelić je iznio da je Francuska na sedmom mjestu u trgovinskoj razmjeni Srbije

Imajući u vidu da je Francuska druga najveća privreda u Evropskoj uniji, na nama da izgradimo takve odnose da ta zemlja bude među prvih pet, ako ne i prva tri, trgovinska i finansijska partnera Srbije, kazao je Đelić.

Predsjednik FPKS Erik Blanšet je precizirao da ta komora ima već više od 80 članova među kojima su i velika francuska preduzeća,ali i velika srpska koja sa njima rade.

Cilj FPKS je da ojača odnose ekonomske odnose između dvije zemlje, zaključio je Blanšet.

(agencije/MONDO)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE