Crna Gora proslavlja deceniju nezavisnosti, a tim povodom crnogorski premijer Milo Đukanović kaže da je 21. maj 2006. godine kamen međaš od kojeg se, kako je rekao, meri evropska budućnost Crne Gore.
Đukanović je na svečanosti u Podgorici rekao da je 21. maja 2006. probuđeno samopoštovanje "zbog ispravljanja velike nepravde koja je Crnoj Gori naneta 1918. godine“.
"Ne dešava se često, na Balkanu posebno, da jedan narod mirnim putem rešava tako složena državna pitanja. Zato je ovaj datum jedan od najznačajnijih u celoj crnogorskoj, a možda i balkanskoj istoriji", rekao je Đukanović okupljenima na Trgu nezavisnosti u Podgorici.
Ready for performance in Podgorica tonight! Celebrating Independence Day! #10MNEpic.twitter.com/NQv9HIhGUl
— Igor Luksic (@I_Luksic) May 21, 2016
Naši susedi su naši prijatelji. Takvu državnu startegiju temeljimo na najboljoj crnogorskoj tradiciji. Veoma smo ponosni na činjenicu da doprinos Crne Gore regionalnoj stabilnosti značajno prevazilazi njenu geografsku i populacionu veličinu, rekao je Đukanović.
"21. maj pre decenije bio je međaš od kojeg merimo korake naše evropske budućnsoti. Ovo je prilika da se prisetimo dramatičnih iskušenja. Uspeli smo da kroz konstruktivnu saradnju i prijateljima na svim stranama obezbedimo razumevanje da sami donismo odluke o našoj budućnosti", rekao je Đukanović.
On je naveo da je Crna Gora mirnim putem obnovila nezavisnost i da gradi mirnu budućnost te da treba da se potrudi "da širi front podrške".
Đukanović je ocenio da je referendum o obnovi nezavisnosti usledio kao završni čin dugog i kompleksnog procesa osvešćenja i emancipacije crnogorske politike i crnogorskog društva u celini, prenosi CDM.
Takođe je rekao da je Crna Gora pouzdan činilac stabilnosti u regionu, da je posvećena očuvanju i unapređenju dobrosusedskih odnosa i da prednjači na putu evropske i evroatlantske integracije.
"Crna Gora se uz mnogo rizika i unutrašnjeg otpora okrenula sebi, svojim nacionalnim interesima, donoseći hrabru odluku da preuzme odgovornost za svoju budućnost. Sa današnje vremenske distance može se sa sigurnošću reći da je 1999. godina bila od presudne važnosti za izbor nezavisnog crnogorskog puta. Takav značaj daje joj odluka o neprihvatanju samouništavajućeg sukoba sa NATO alijansom, kao i druga, doneta nekoliko meseci kasnije, o uvođenju nemačke marke kao sredstva plaćanja u Crnoj Gori. Naš narod je potvrdio svoju i veličinu Crne Gore kada je pod direktnom ratnom pretnjom primio i zaštitio više od 120 hiljada izbeglica", rekao je Đukanović.
Predsednik Evropskog saveta Donald Tusk, koji se okupljenima obratio, kako navode crnogorski mediji, "na crnogorskom jeziku", rekao je da Crna Gora danas s pravom ima poštovanje i razumevanje cele Evrope i međunarodne zajednice.
"Mudro i strpljivo ste gradili nezavisnost, bez bespotrebnih žrtava i izgradili dobre odnose sa susedima", kazao je Tusk.
Prema njegovim rečima, samo oni narodi koji pamte su veliki.
"Crna Gora slavi deceniju nezavisnosti. Ova nezavisnost je moguća zato što su Crnogorci zapamtili svoju lepu, a nekad i tragičnu istoriju", rekao je Tusk.
Kako je dodao, o veličini države ne govori prostor, kao što i o veličini naroda ne govori broj.
Šta je Milo Đukanović rekao o odnosu Crne Gore i Srbije pročitajte OVDE.