• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Hag: Za i protiv secesije Kosova

Narednih dana još 24 države koje su se prijavile za usmenu raspravu takođe će imati priliku da obrazlože svoje stavove oko nezavisnosti Kosova.

 Hag: Za i protiv secesije Kosova  Izvor: MONDO

Drugog dana usmene rasprave povodom pitanja legalnosti deklaracije o nezavisnosti Kosova, koje je Generalna skupština Ujedinjenih nacija stavila pred MSP na inicijativu Srbije, predstavnici prve tri najavljene države govorile su u prilog secesije Kosova pošto su ga priznale kao samostalnu državu, dok će Argentina braniti interese Srbije i međunarodno pravo.

Delegacije Albanije i Njemačke i Saudijske Arabije tvrde da jednostrana deklaracija nezavisnosti nije protivna međunarodnom pravu, kao i da je u skladu sa pravom naroda na samoopredjeljenje.

Tako se čulo da "secesija Kosova nema ništa sa međunarodnom pravom, jer ono ne regulise secesiju, pa prema njihovom tumačenju, secesija nije zabranjena".

"Kosovo je postalo nezavisna država jer ju je priznalo 63 članice UN, kao i 109 članova MMF-a i Svjetske banke", rekla je, između ostalog, predstavnica Njemačke Vasum-Rajner.

Govoreći u ime albanske delegacije profesor Joćen Frovein izjavio je da secesija Kosova "nema ništa sa međunarodnim pravom", niti međunarodno pravo ima šta da kaže o deklaraciji nezavisnosti Kosova.

Njegov kolega profesor Teri Gil kazao je da bi Srbija mogla da vrati Kosovo samo silom i branio pravo naroda Kosova na samoopredjeljenje uz tvrdnju da je narod Kosova "konstitutivni narod", što je, kako je naglasio, "činjenica priznata međunarodnim dokumentima i u međunarodnim institucijama, počev od pregovora u Rambujeu 1998. -1999".

U ime delegacije Saudiske Arabije govorio je ambasador te države u Holandiji Abdulah Alšagrud, koji je izrazio podršku secesiji Kosova, koju je ocijenio kao saglasnu sa međunarodnim pravom.

Rasprava je počela juče sučeljavanjem argumenata srpske i delegacije iz Prištine, koje su,svaka za sebe izrazile očekivanja da je će savjetodavno mišljenje suda ići njima u korist.

Narednih osam dana još 24 države koje su se prijavile za usmenu raspravu takođe će imati po 45 minuta da obrazlože svoje stavove za ili u prilog nezavisnosti Kosova.

Pored Argentine, u korist srpskih interesa i odbrane međunarodnog prava, narednih dana govoriće Kina, Rusija, Španija, Rumunija, Azerbejdžan, Belorusija, Bolivija, Brazil, Burundi, Kipar, Venecuela i Vijetnam.

U prilog samoproklamovane države Kosovo, pored već pomenutih država argumentaciju će iznijeti, SAD, Francuska, Velika Britanija, Njemačka, Holandija, Norveška, Hrvatska, Bugarska, Bahrein, Danska, Finska i Jordan.

Po okončanju javne sjednice, 15 sudija MSP vagaće iznijete argumente i većinom glasova, kako se očekuje polovinom iduće godine, donijeti savjetodavno mišljenje o legalnosti samoproglašene nezavisnosti Kosova, koje bi prema ocjenama stručnjaka trebalo da ima veliku pravnu i moralnu težinu, ali ne i obavezujuće dejstvo.

Iz Međunarodnog suda Pravde poručili su da će, iako 15 sudija dolazi iz različitih okruženja i da bi moglo da bude različitih pogleda u vezi sa ovim pitanjem, konačno usvojeni stav predstavljati stav suda u cjelini.

Jednostrano proglašenu nezavisnost Kosmeta do sada su priznale 63 od 192 države članice UN.

Rasprava se u MSP tretira kao slučaj od istorijske važnosti na samo za Srbiju i Kosovo već i za međunarodno pravo uopšte, s obzirom na to da se u nju uključio najveći broj država članica UN od kad ga je previše od pola vijeka osnovala najveća svjetska organizacija.

Za izvještavanje sa rasprave akreditovano je oko 60 predstavnika medija iz Beograda, Prištine, Holandije, Njemačke, Albanije i drugih država zainteresovanih za savjetodavno mišljenje MSP, koji su smješteni pod šator postavljen u dvorištu zgrade Palate mira.

(agencije/MONDO)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE