• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Hag: Brazil i Bolivija branili interese Srbije

Predstavnici Bolivije i Brazila su pred MSP u Hagu ocijenili da je proglašenje nezavisnosti Kosova u suprotnosti sa međunarodnim pravom.

 Hag: Brazil i Bolivija branili interese Srbije Izvor: MONDO

Ambasador Bolivije u Holandiji Roberto Kalsadilja Sarmiento je rekao da međunarodno pravo ne daje privremenim institucijama samouprave na Kosovu pravo na secesiju od Srbije.

Principi suvereniteta i teritorijalnog integriteta su osnovi povelje Ujedinjenih nacija (UN), a jednostrano proglašenje nezavisnosti Kosova je u suprotnosti sa međunarodnim pravom, ocijenio je Sarmiento.

Uz konstataciju da Rezolucija 1244 o Kosovu Savjeta bezbjednosti UN garantuje teritorijalni integritet i suverenitet Srbije, Sarmiento je ukazao da svaka jednostrana odluka može samo naškoditi naporima da se nađe rješenje kosovskog problema.

Srbija ne bi mogla jednostranom odlukom onemogućiti ostanak međunarodnih institucija na Kosovu. Isto tako ni vlasti u Prištini ne mogu jednostranom odlukom negirati suverenitet Srbije na Kosovu, rekao je Sarmiento.

On je objasnio da se pravo na samoopredjeljenje odnosi na narode pod kolonijalnom upravom ili okupacijom.

Kosovo nije bilo kolonija, niti pod okupacijom strane države, zbog čega ne može biti nezavisno po osnovu prava naroda na samoopredjeljenje, zaključio je Sarmiento.

Sličan stav je iznio i ambasador Brazila u Holandiji Žoze Artur Denot Medeiroš, konstatujući da Kosovo nije bilo kolonija, niti žrtva agresije strane države.

Prema riječima Medeiroša, Rezolucija 1244 je ukazala na potrebu očuvanja teritorijalnog integriteta Savezne Republike Jugoslavije, odnosno Srbije, i pozvala na pronalaženje rješenja statusa Kosova pregovorima.

Jednostrana odluka se ne može shvatiti kao takvo rješenje, konstantovao je Medeiroš.

On je ocijenio da je poštovanje međunarodnog prava ključ za održanje sigurnog svjetskog sistema.

Ni jedna zemlja ne bi smjela da prihvati stanje koje je rezultat ozbiljnog kršenja međunarodnog prava, naglasio je Medeiroš.

S druge strane, predstavnik Ministarstva spoljnih poslova Bugarske Zlatko Dimitrov je rekao da proglašenjem nezavisnosti Kosova nisu prekršeni međunarodno pravo, niti Rezolucija 1244.

Deklaracije o nezavisnosti nisu obuhvaćene međunarodnim pravom, već se radi o pitanju domaćeg ustavnog prava, smatra Dimitrov.

Prema njegovim riječima, Rezolucija 1244 nije tražila da se postigne saglasnost o statusu Kosova, niti da Kosovo ostane u sastavu Srbije, ukoliko se ne postigne dogovor Beograda i Prištine.

Pregovarački proces Beograda i Prištine je propao i nezavisnost Kosova je postala jedno od mogućih rješenja problema, izjavio je Dimitrov.

Predstavnik Burundija Žan D'Aspremon je pozvao Međunarodni sud pravde da utvrdi da li je pravo naroda na samoopredjeljenje i formiranje nove države ograničeno isključivo na proces dekolonizacije.

Bez obzira na odluku Međunarodnog suda pravde, Kosovo će nastaviti da postoji kao entitet, ocijenio je D'Aspremon.

Rasprava u Hagu se nastavlja u ponedjeljak, kada će stavove iznijeti predstavnici Kine, Kipra, Hrvatske i Danske.

(FoNet/MONDO)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE