• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Lica s potjernica bez novog pasoša

Krađa identiteta i falsifikovanje putnih isprava, osnovno "oružje" kriminalaca pod potjernicama za uspešno bekstvo, biće onemogućeno.

 Lica s potjernica bez novog pasoša  Izvor: MONDO

Način: Uvođenjem druge generacije biometrijskih pasoša koji su 1. decembra počeli da se izdaju građanima Srbije.

"Posoš i dalje može da bude meta krađe, ali otisak prsta građaninu niko ne može da ukrade", kaže za "Blic" Branka Igrić, načelnik odjeljenja pripreme podataka i materijala MUP Srbije.

Očitavanje čipova sa otiscima prstiju, što je osnovna karakteristika novih pasoša, za sada se, međutim, ne primjenjuje ni na jednom graničnom prelazu u Evropi.

Terminal za prolazak putnika sa novim biometrijskim pasošima trenutno je aktivan samo na frankfurtskom aerodromu i važi isključivo za putnike koji su državljani Njemačke.

"U Njemačkoj, Austriji i Francuskoj završen je postupak izdavanja pasoša. U ostalim evropskim državama izdavanje je još u procesu.

U Srbiji čitači i softveri su instalirani u svim policijskim stanicama. Tehnička dokumentacija oko uvođenja čitača na graničnim prelazima je završena, a za primjenu se čeka samo novac", kaže Igrićeva.

Od 1. decembra, kako navodi Igrićeva građanima koji podnose zahtjev za dobijanje pasoša, može biti izdat samo putni dokument sa čipom u kome je otisak prsta.

"U prethodni biometrijski pasoš upisivani su alfanumerički podaci, ime, matični broj, datum važenja pasoša i slika. Ti podaci u čipu su bili digitalno potpisivani elektronskim ključem, koji je garantovao tačnost podataka, da ih je izdao MUP i da nisu mijenjani.

U pasoše, koji se sada izdaju, u čip se dodaju i drugi elektronski ključevi i sertifikati, koji omogućavaju da podatke mogu da čitaju samo autorizovani čitači", objašnjava načelnica Igrić.

Te sertifikate MUP Srbije poslaće svim državama kojima ćemo dozvoliti da čitaju otiske prstiju građana i koji će zbog sigurnosti biti mijenjan iz mjeseca u mjesec.

"U planu je da Srbija prvo sa Njemačkom razmijeni taj sistem", kaže Igrićeva.

U proceduru dobijanja pasoša svaki građanin pri podnošenju zahtjeva ostavlja otiske kažiprsta. Otiske ponovo "uživo" daje i kada preuzima pasoš, kako bi se izvršilo poređenje sa otiskom u čipu.

"Na taj način, građanin je siguran da je to njegov pasoš i da neće imati probleme na graničnim prelazima. Policiji je ponovno poređenje otisaka garancija da je osoba koja je vlasnik pasoša i preuzela putni dokument.

To je suština borbe protiv kriminala, jer se uvođenjem biometrijskih pasoša sa otiskom prsta onemogućava korišćenje tuđeg dokumenta.

Autentičnost dokumenta moći će da se, kada sistem profunkcioniše, provjerava u bilo kojoj policijskoj kontroli, u kojoj se poredi otisak u čipu sa otiskom osobe koja koristi pasoš", kaže Igrićeva.

Zaštita da do legalnog pasoša ne mogu da dođu osobe za kojima su raspisane potjernice obezbjeđuje se i upravnim postupkom odlučivanja kome ovaj dokument može da se izda.

"Svaki uzeti otisak prsta policija najprije poredi u bazi građana, kako bi se utvrdilo da li ta osoba već ima izdat pasoš. To je prva linija borbe protiv krađe identiteta i izdavanja više pasoša istoj osobi.

Potom se obavlja provjera da li osoba kaja je podnijela zahtjev ima sudsku zabranu neizdavanja pasoša i da li je za njom izdata nacionalna ili međunarodna potjernica.

Policija na graničnim prelazima takođe u kontroli provjerava otisak u čipu, otisak vlasnika pasoša uživo i poredi ih sa bazom potjernica", kaže Igrićeva.

MUP Srbije do sada nije zabilježio nijedan slučaj falsifikovanja biometrijskih pasoša prve generacije.

"Zaštitu od falsifikovanja pasoša sa otiskom prsta pruža potpisani sertifikat MUP-a, koji niko ne može da lažira", kaže Igrićeva.

Čitači i softveri neophodni za izdavanje novih pasoša ove nedjelje biće instalirani u svih 35 konzulata koje Srbija ima u inostranstvu.

MUP Srbije planira uvođenje sistema "igavermenta", odnosno komunikacije građana sa državnom upravom učitavanjem čipa sa lične karte u računar svakog korisnika.

Svakom građaninu biće omogućeno da formira svoj digitalni potpis u MUP-u i potom elektronski potpisuje različite zahtjeve, kao što su prijave poreza, izdavanje građevinske dozvole, uvjerenje o prebivalištu, piše "Blic".

(MONDO)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE