• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Rusija protiv Amerike, u Hagu

Rusija i Amerika će, pred 15 sudija Međunarodnog suda pravde, sučeliti argumente o legalnosti jednostrane deklaracije nezavisnosti Kosova.

 Rusija protiv Amerike, u Hagu Izvor: MONDO

Predstavnici Ruske federacije braniće sprske interese, dok će delegati Sjedinjenih Američkih Država govoriti u prilog legalnosti secesije Kosova, kojoj su u najvećoj mjeri i same doprinijele.

Pored Rusije i SAD stavove za i protiv secesije Kosova izneće Španija i Finska.

Rusija je u pisanom podnesku od 43 strane ocijenila da je jednostrana deklaracija o nezavisnosti Kosova nelegalna, jer su privremene institucije Kosova ustanovljene na osnovu rezolucije 1244 i dužne su da poštuju njene odredbe, a proglašenje nezavisnosti Kosova bilo je daleko izvan njihovih ovlašćenja.

Jednostrana deklaracija o nezavisnosti Kosova nije u saglasnosti sa međunarodnim pravom jer ono, izvan kolonijalnog konteksta prema stavu Rusije, dozvoljava otcjepljenje jednog dijela države samo u slučaju samoopredeljenja naroda u izuzetno ekstremnim situacijama kada taj narod izložen kontinuiranom i teškom ugnjetavanju (tlačenju) koje ugrožava njegov opstanak.

Populacija Kosova nije stekla pravo na secesiju prema navedenom osnovu ni u periodu 1991-1992, niti 1999. godine, navodi se u zaključcima podneska Rusije i naglašava da nikakve ekstremne situacije nisu postojale ni do 2008. godine, posebno što populacija Kosova nije iskusila bilo koji vid ugnjetavanja.

S druge strane, Amerika je u pisanom podnesku od 50 stranica, ocijenila da je secesija Kosova u saglasnosti sa međunarodnim pravom i rezolucijom 1244, ističući da je i sama prije više od 200 godina "završila sa represivnom kolonijalnom istorijom i proglasila nezavisnost".

"Ta deklaracija nezavisnosti je omogućila stvaranje nove nacije, začela slobodu, izrodila ideju da su svi ljudi rođeni jednaki i postala 'zvijezda vodilja' svim slobodoljubivim narodima", navodi se u američkom podnesku.

Ne narušavajući realnost kosovskog proglašenja nezavisnosti, koju je bez sumnje podržao narod Kosova, kako navodi Amerika, sud bi doprinijeo suštinskom unapređenju međunarodnog prava i postizanju svrhe rezolucije 1244, a to je uspostavljanje i održavanje međunarodnog mira i bezbjednosti.

Prema tumačenju SAD, pitanjem Generalne skupštine UN "da li je Deklaracija o nezavisnosti Kosova koju su izdale pripremene vlasti u Prištini saglasna sa međunarodnim pravom", traži se samo savjetodavno mišljenje o legalnosti tog akta, a ne savjet suda da li države treba da priznaju Kosovo kao nezavisnu državu ili da li su zakonite aktivnosti UNMIK koje su dovele do proglašenja nezavisnosti, ako i da li je Kosovo danas država.

Pored toga Amerika tvrdi da se princip poštovanja teritorijalnog integriteta tiče odnosa između država, "a ne akcija nedržavnih subjekata unutar nje".

Poslije okončanja javne sjednice, čije je trajanje predviđeno do 11. decembra, 15 sudija MSP proučiće i vagaće iznijete argumente i većinom glasova, kako se očekuje polovinom iduće godine, donijeti savjetodavno mišljenje o legalnosti secesije Kosova.

Iz MSP poručili su da će, iako 15 sudija dolaze iz različitih okruženja i da bi moglo da bude različitih pogleda u vezi sa ovim pitanjem, konačno usvojeni stav predstavljati stav suda u cjelini.

Jednostrano proglašenu nezavisnost Kosova do sada su priznale 63 od 192 države članice UN.

(Tanjug/MONDO)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE