• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Hrvatska preplavljena otrovnim igračkama

Hrvatski trgovci uvoze opasne proizvode kako bi što više zaradili u maniji praznične potrošnje, pokazuju labaratorijske analize.

 Hrvatska preplavljena otrovnim igračkama  Izvor: MONDO

Alarmantni rezultati akcije carinskih sanitarnih inspektora i laboratorijskih ispitivanja hrvatskog Zavoda za javno zdravlje “Dr. Andrija Štampar” pokazali su da je samo u posljednjih mjesec dana broj opasnih igračaka iz uvoza porastao je 17 odsto u odnosu na prethodni mjesec, prenosi "Jutarnji list".

Riječ je uglavnom o plastičnim igračkama koje oslobađaju takozvane "globalne migracije", odnosno u dodiru sa slinom ili znojem ispuštaju otrovne i kancerogene hemikalije.

Među opasnijima su, saznaje list, žuta patkica sa narandžastim kljunom marke "Honey Baby" iz Kine, baloni marke "Zeeman" u pakovnju po 25 komada, plastična lutka bebe sa zvečkom marke "Mei Ngai", kao i gumeni Spajdermeni i zmajevi proizvedeni u Kini. Otkrivene su i "Eva puzle" koje ispuštaju formaldehid.

Od 212 uvoznih igračaka i proizvoda za djecu i dojenčad, koliko ih je testirano od početka godine, 37 ih je opasno.

U dva uzorka je otkrivena prekomjerna količina ftalata, omekšivača u plastici koji utiče na reproduktivno zdravlje djece mlađe od tri godine, a zabranjena je prodaja i desetak igračaka, uglavnom drvenih, zbog preoštrih ivica, mirisa ili zato što se sa njih ljuštila boja.

"Sa područja grada Zagreba analizirana su 44 uzorka, većinom od privatnih kompanija-uvoznika kao što su Magma ili One2Play. Neispravno ih se pokazalo 12, odnosno 27 odsto, ali u tim slučajevima razlog je bila neispravna deklaracija ili predmeti za dojenčad koji su se prodavali bez obavezne zaštitne ambalaže.

Uglavnom, broj neispravnih igračaka i predmeta namijenjenih djeci u prvoj polovini godine bio oko 7 odsto, dok je u posljednjih mjesec dana narastao na čak 17 odsto. Zbog povećanog uvoza uoči praznika povećali smo i broj analiza", tvrdi dr. Jasna Bošnir, vođa Odjela za analize hrane i predmeta Zavoda za javno zdravlje “Dr. Andrija Štampar”.

Za sada je poznato samo da su Spajdermen, zmajevi i baloni povučeni iz prodaje, ali  nadležni nisu odgovorili na pitanje jesu li i ostale opasne igračke i predmeti za djecu i dojenčad povučeni iz prodaje, ili na police hrvatskih trgovina nisu ni uspjeli da dođu jer nisu prošli carinsku kontrolu.

Sanitarni inspektori metodom slučajnog odabira uzorkuju igračke koje se zatim šalju na analizu u Hrvatski zavod za javno zdravlje, a neispravne igračke se povlače s tržišta, tvrde iz hrvatskog ministarstva zdravlja.

S druge strane, zastrašujući su podaci evropskog brzog sistema obavještavanja o proizvodima povučenim u pojedinim zemljama EU (Repex), prema kojima više od pola neispravnih proizvoda čine igračke i dječija oprema.

Međutim, takva roba ne dolazi uvijek iz Kine. Najveću međunarodnu aferu prouzrokovala je najpopularnija lutka na svijetu - Barbi, koju proizvodi američka kompanija Mattel. Riječ o setu za igranje Barbi i Taner, kao i igrački Poli Poket, u kojima se nalaze mali magneti koji mogu da otpadnu, pa postoji mogućnost da se djeca, ako progutaju magnete, dobiju zapljetaj crijeva ili infekciju, što može da dovede do smrti.

Evropska komisija u januaru je objavila da ne želi na svom tržištu igračke sa toksičnim sastojcima koji mogu da uzrokuju tumore, genetske mutacije i hormonalne promjene, a želi da zabrani i sastojke koji se koriste u sastojcima za modeliranje i dječijoj kozmetici koji dovode do alergija.

Iz Evropske Unije upozoravaju da ftalati, hemijski spojevi koji su najčešći u plastičnim igračkama, mogu da budu jednako štetni kao i azbest, i mogu da dovedu do razvoja nekoliko vrsta raka.

S evropskog tržišta prošle godine povučeno je 1866 opasnih proizvoda. To je 16 odsto više nego 2007, pokazao je godišnji izvještaj Evropske komisije. Najviše opasnih proizvoda je među igračkama i proizvodima za djecu, poput bicikala, hodalica, kolijevki i duda varalica.

(MONDO)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE