• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Tužba protiv Hrvatske spremna. Šta sad?

Pravni tim Srbije završio je rad na tužbi protiv Hrvatske za genocid nad Srbima tokom sukoba od 1991. do 1995, saznaje B92.

 Tužba protiv Hrvatske spremna. Šta sad?  Izvor: MONDO

Međutim, predsjednik Srbije Boris Tadić i predsjednik Srpskog nacionalnog vijeća u Hrvatskoj Milorad Pupovac oprezni su kada je u pitanju i njeno podnošenje Međunarodnom sudu pravde (MSP) u Hagu.
Boris Tadić izjavio je u četvrtak da će Srbija sačekati još neko vrijeme sa odlukom da li će podnijeti kontra tužbu protiv Hrvatske.

"Hajde da sačekamo još malo i da razmislimo kako ćemo i kada pokrenuti bilo koji kontra proces... Bilo bi dobro da Hrvatska nije pokrenula tužbu protiv Srbije i da Srbija ne mora da odgovara kontra tužbom, već da se pitanja građanskih prava srpskih i hrvatskih građana rješavaju u sudskim procesima, u postupcima koji nemaju duboke političke implikacije za naše međudržavne odnose", ocenio je Tadić nakon sastanka sa predstavnicima srpske nacionalne zajednice iz zemalja u regionu.

On je dodao da je uvijek za "praktična i korisna rešenja koja ne podižu preveliku međunacionalnu tenziju, ali za takvu politiku je potrebna i druga strana".
"Da nismo sačekali oko vizne liberalizacije sa reakcijama i oko predaje zvanične kandidature, ne bi bilo ni vizne liberalizacije ni predaje zvanične kandidature. Hajde da tu metodologiju primjenjujemo i u budućnosti", zaključio je Tadić.

"Nadam se da možemo da poboljšamo odnose sa Hrvatskom", rekao je predsjednik. Predsjednik Sprskog nacionalnog vijeća Milorad Pupovac izjavio je da je Srbima u Hrvatskoj "najmanje potrebno" oživljavanje rasprave o genocidu pred MSP.

Pupovac je televiziji B92 rekao da je tužba Hrvatske protiv Srbije za genocid, i moguća kontratužba Srbije protiv Hrvatske, jedan od problema koji najviše opterećuje hrvatsko-srpske odnose. Dodao je da bi, ako Hrvatska ne povuče tužbu protiv Srbije do kraja predsjedničkog mandata Stjepana Mesića, Hrvatska i Srbija trebalo da počnu razgovore na tu temu kako bi se izbjeglo da novi predsjednik Hrvatske i novi odnosi ne budu opterećeni neriješenim problemima iz prošlosti.

Pupovac je rekao da hrvatsko-sprske odnose najviše opterećuju problemi povratka izbjeglica, Kosova, Bosne i Hercegovine i međusobne tužbe za genocid.

"Sa tim je sve počelo. Politika proizvodnje genocida sa kojom je krenuo Slobodan Milošević, obnavljajući sećanja na istorijski genocid nad Srbima u Drugom svjetskom ratu, a prihvatio Franjo Tuđman, donijela je najviše zla u hrvatsko-srpskim odnosima", rekao je Pupovac. Dodao je da se to najviše prelomilo preko glava Srba u Hrvatskoj i dovelo do brojnih i teških ratnih zločina, uključujući i etničko čišćenje.

"Jasno je i hrvatskoj i srpskoj strani da mišljenje Međunarodnog suda pravde neće biti da je bilo genocida. Zašo onda potrošiti novac i spriječavati unaprijeđivanje odnosa i zašto spriječavati ljude da se suoče sa onim što se stvarno dogodilo", upitao je Pupovac.

Pupovac je rekao da se "proizvodnjom priče" o genocidu sa obe strane ljudi spriječavaju da se suoče sa tim kakve su to politike bile i sa tim kakvi su zločini počinjeni.

"Međunarodni sud pravde ne sudi za istorijske događaje, to je nešto sa čim se mi moramo suočiti, Hrvati i Srbi. Plašim se da ako to ode u tom pravcu (tužbi), da će se ponovo dogoditi da se jedna loša prošlost svali na ono što bi mogla biti dobra šansa za otvaranje nove stranice u hrvatsko-srpskim odnosima", rekao je Pupovac.

Deset godina pošto je Međunarodnom sudu pravde upućena tužba Hrvatske kojom se Srbija tereti za genocid, u sud će stići kontratužba Srbije, kojom se i Hrvatska tereti za isti zločin, javila je TV B92 u četvrtak.

Čim budu završene tehničke pripreme, moguće i prije kraja 2009. godine, sudu će biti predata tužba u kojoj se navodi da su Srbi koji su početkom devedesetih godina živjeli u Hrvatskoj bili žrtve genocida.

Tvrdnje da je hrvatska vlast odgovorna za genocid biće potkrijepljene pozivanjem na haške optužnice, kao i na procese koji su protiv optuženih za ratne zločine vođeni i u Hrvatskoj, ističe ova TV stanica.

U tužbi će se naći podaci o zločinima počinjenim u Gospiću, Sisku, Pakračkoj poljani, Karlovcu, Osijeku, Paulinom Dvoru, Medačkom džepu, na Maslenici i naravno tokom operacija Bljesak i Oluja.

Sudu će biti predočeni i podaci o žrtvama i to ne samo onim koje su stradale u sukobima do 1995. godine, nego i onima koji su stradali poslije ratnih okršaja ili u pokušajima da se vrate iz izbjeglištva.

Tužba protiv Hrvatske sadrži i istorijski presjek srpsko-hrvatskih odnosa, sa naglaskom na događaje iz Drugog svjetskog rata.

U tom kontekstu biće pomenuto i masovno stradanje Srba u ustaškom logoru Jasenovac.

Hrvatska je podnijela tužbu protiv Srbije pred MSP 1999. godine. U njoj se tvrdi da je zvanični Beograd odgovoran za "etničko čišćenje" hrvatskih građana kao "oblik genocida", zato što je direktno kontrolisao aktivnosti svojih oružanih snaga, obavještajnih agenata i raznih paravojnih odreda koji su počinili zločine na teritoriji Hrvatske.

Navodi se da su zločini počinjeni posebno u Vukovaru, regionu Knina, istočne i zapadne Slavonije i Dalmacije. Prema tvrdnji Hrvatske, u tom periodu ubijeno je oko 10 hiljada osoba, dok je više od sedam hiljada bilo zatočeno u logorima.

MSP je odbacio argumentaciju Srbije da nije nadležan da presuđuje jer u vrijeme podnošenja tužbe Srbija, odnošno bivša Savezna Republika Jugoslavija, nije bila članica UN, a potom odredio rok do 22. marta 2010. da Srbija, u skladu sa procedurom, odgovori na navode iz hrvatske tužbe.

(agencije/MONDO)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE