• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Vrhovni sud potvrdio presudu za Ibarsku

Vrhovni sud potvrdio je u trećem stepenu presudu za zločin na Ibarskoj magistrali.

 Vrhovni sud potvrdio presudu za Ibarsku Izvor: MONDO

Tom presudom su bivši šef Državne bezbjednosti Radomir Marković i komandant rasformirane Jedinice za specijalne operacije Milorad Ulemek osuđeni na po 40 godina zatvora.

Na maksimalne zatvorske kazne od po 40 godina osuđeni su i bivši pripadnici "crvenih beretki" Nenad Ilić i Branko Berček.

Potvrđene su i kazne od 35 godina Nenadu Bujoševiću, i od po 30 godina Dušku Maričiću i Leonidu Milivojeviću.

Vrhovni sud Srbije razmatrao je u trećem stepenu drugostepenu presudu Vrhovnog suda i utvrdio da ona ne sadrži bitne povrede odredbi krivičnog postupka, da je činjenično stanje pravilno utvrđeno, da krivični zakon nije povrijeđen, i da su odluke o kaznama pravilno utvrđene i zasnovane na zakonu.

Vuk Drašković ocijenio je da ova presuda nije i ne može biti pravda, ali da ona ima istorijski značaj.

"Konačna sudska presuda, na koju se čekalo deset godina, nije i ne može biti pravda, jer nijedan sud ne može vratiti živote ubijenim na Ibarskom magistrali", istakao je Drašković.

Ukazavši da su izvršiocima i organizatorima tog zločina izrečene zakonom propisane kazne, Drašković je naglasio da je istorijski značaj te presude u činjenici da su osuđeni bili pripadnici Službe državne bezbjednosti bivšeg predsjednika SRJ Slobodana Miloševića i da je maksimalna kazna izrečena i tadašnjem šefu te službe Radomiru Markoviću.

"Otpori ovakvoj presudi, koja je i presuda poretku državnog terorizma, bili su snažni i dirigovani, prije svega, od nerazvlašćenih centara moći Miloševićeve državne bezbjednosti i režima", ocijenio je Drašković.

On je naglasio da sudije Vrhovnog suda Srbije, pre svih Dragomir Milojević i Janko Lazarević, koji su predsjedavali sudskim većima, zaslužuju priznanje.

Četvorica funkcionera Srpskog pokreta obnove, Veselin Bošković, Zvonko Osmajlić, Dragan Vušurević i Vučko Rakočević, ubijeni su u insceniranoj nesreći na Ibarskoj magistrali nedaleko od Lazarevca, 3. oktobra 1999. godine. Lider SPO Vuk Drašković povrijeđen je u tom atentatu.

Vrhovni sud je drugostepenu presudu razmatrao na javnoj sjednici krajem novembra i početkom decembra.

Odluku je donijelo sedmočlano sudsko vijeće kojim je predsjedavao sudija Janko Lazarević.

U trećem stepenu pravo na žalbu imali su okrivljeni Radomir Marković, Milorad Ulemek, Nenad Ilić, Nenad Bujošević, Branko Berček, Leonid Milivojević i Dušan Maričić.

Oni su mogli da ulože žalbe jer je u drugostepenom postupku utvrđeno drugačije činjenično stanje u odnosu na te okrivljene, dok je za ostale optužene presuda iz drugog stepena već bila pravosnažna.

Marković je osuđen kao organizator zločina na Ibarskoj magistrali, a sud je utvrdio da je on sačinio plan i o tome obavijestio Ulemeka, koji je bio komandant Jedinice za specijalne operacije.

U drugostepenoj presudi se navodi da je odluka o ubistvu Draškovića politički motivisana radi eliminisanja protivnika vlasti Slobodana Miloševića.

Vrhovni sud Srbije je predmet razmatrao i u drugom stepenu nakon što je tri puta vraćan Okružnom sudu na novo suđenje. Drugostepena presuda donijeta je 19. juna 2008. godine.

Tada je i bivši direktor Savezne uprave carina Mihalj Kertes osuđen na godinu i po dana zatvora za pomaganje učiniocu poslije izvršenog krivičnog djela.

Bivši načelnik Uprave saobraćajne policije Dragiša Dinić i bivši šef beogradske saobraćajne policije Vidan Mijailović osuđeni su za isto djelo na deset mjeseci, odnosno šest mjeseci zatvora.

Bivši načelnik Beogradskog centra DB-a Milan Radonjić i bivši šef beogradske policije Branko Đurić oslobođeni su optužbe da su pomagali u ubistvu, zbog nedostatka dokaza, čime je potvrđena prvostepena presuda.

Za zločin na Ibarskoj magistrali izrečene su kazne od ukupno 257 godina i 10 mjeseci zatvora.

Suđenje u trećem stepenu bilo je odloženo za mjesec dana pošto je načinjen tehnički propust jer se u drugostepenoj presudi nije pominjala žalba odbrane jednog od okrivljenih, iako se navodila u obrazloženju presude.

Tada se, poslije članka u novinama u kojem je pomenuta njena eventualna odgovornost za taj propust, predsjednica Vrhovnog suda Nata Mesarović oglasila saopštenjem u kome je navela da ona nije kriva i da je za propust kriv sudija izvjestilac Janko Lazarević.

On je tu optužbu odbacio i naveo da je o uočenom propustu informisao Mesarovićevu, i da ona nije imala zamjerki, do objavjivanja novinskog teksta gdje je pomenuta i njena odgovornost.

Sudija Janko Lazarević nije reizabran u procesu reizbora sudija, dok je Mesarović, koja je kao član Visokog savjeta sudstva automatski reizabrana, izabrana za predsjednicu Vrhovnog kasacionog suda.

(agencije/MONDO)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE