• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Krompir opet tačka razdora Srbije i Crne Gore

Dva kamiona sa 36 tona krompira iz Srbije vraćena su sa carinskog prelaza u Crnu Goru zbog povećane koncentracije kadmijuma.

 Krompir opet tačka razdora Srbije i Crne Gore Izvor: MONDO

Zorka Prljević, direktor Fitosanitarne uprave Crne Gore, kazala je za podgoričke "Vijesti" da je krompir obogaćen kadmijumom, otkriven u okviru kontrole i dodala da je krompir porijeklom iz Srbije.

Ovu vest za "Blic" potvrdio je i Dušan Pajkić, direktor Generalnog inspektorata srpskog Ministarstva poljoprivrede, koji je objasnio da su u pitanju dvije pošiljke u količini od po 16 i 20 tona, proizvedene na njivama u Guči i Prijepolju.

”U pismenom obrazloženju za vraćanje krompira od strane uvoznika u Crnu Goru stoji da krompir nije pravilno kalibrisan i upakovan. Mi smo odmah dali nalog da se urade analize. Jedna pošiljka trenutno se nalazi na superanalizi, a u drugoj je potvrđeno prisustvo kadmijuma od 0,022 miligrama po kilogramu, što je niže od vrednosti koje propisuju naši pravilnici (0,05 mg)”, izjavio je Pajkić za list i dodao da su inspektori odmah izašli na njive, ali analize zemljišta nisu pokazale prisustvo kadmijuma.

”Krompir sa ovih njiva nije pušten na tržište, i tako će i biti dok analize ne budu gotove.”
Krompir u Srbiji važi za najvažniju povrtarsku kulturu jer se kod nas godišnje proizvede između 800.000 i milion tona. Ove godine zasejano je ukupno 78.268 hektara i proizvedeno 882.900 tona. Ovo povrće je najzastupljenije u ishrani naših građana, ali javnost malo zna kakvog je kvaliteta i koliko je bezbjedno za upotrebu.

”Analize koje je ove godine radio Generalni inspektorat pokazuju da su sve vrste hrane koje smo kontrolisali dobre jer je neispravnih uzoraka hrane u 2009. bilo ispod jedan odsto”, rekao je Pajkić.

Ali da analize treba prihvatiti s rezervom upozorava Goran Papović, predsednik Nacionalne organizacije potrošača Srbije, koji kaže da su inspektori ove godine radili obične analize, dok su ozbiljnije izostale jer država za njih ne izdvaja pare.

”Naši pravilnici o kvalitetu hrane kaskaju za Evropom, a nemamo ni precizne propise o tome kolika je količina pesticida, herbicida ili fungicida dozvoljena po hektaru, niti upotrebu ovih sredstava neko kontroliše. Tako naši proizvođači umjesto dva često za prskanje koriste pet litara nekog od tih preparata, s tim što svaki od njih ima proizvodnju za sebe, i posebnu proizvodnju za tržište, što znači da svoju djecu štite, a našu truju”, rekao je Papović za “Blic” i dodao da je to problem koji država mora da iskoreni i riješi.

A da bi tu dozvolu dobili, kaže on Srbija mora da izradi i nove pravilnike o kvalitetu i bezbednosti hrane koji će biti usklađeni sa pravilnicima EU, ali i precizne propise o pravilnoj upotrebi sredstava za zaštitu bilja.

Da se na tome radi potvrđuje Dušan Pajkić.

”Mi trenutno radimo po postojećim pravilnicima koji su u nekim slučajevima, stroži, u nekim blaži, a u nekim istovetni sa pravilnicima u EU.”
“Do kraja 2010. biće usvojeni svi potrebni pravilnici o kvalitetu i bezbednosti hrane, a već u januaru ćemo usvojiti pravilnik o mikrobiološkoj ispravnosti hrane i pravilnik kojim će se tretirati pesticidi i teški metali u hrani”, izjavio je Pajkić.

(MONDO)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE