• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Novogodišnji poklon Srbije Hrvatskoj - tužba!

Vlada Srbije odlučila da pred Međunarodnim sudom pravde u Hagu tuži Hrvatsku za genocid nad Srbima tokom sukoba od 1991. do 1995.

 Novogodišnji poklon Srbije Hrvatskoj - tužba! Izvor: MONDO


Vlada Srbije odlučila je u četvrtak da pred Međunarodnim sudom pravde u Hagu podnese odgovor na tužbu i protivtužbu protiv Hrvatske za genocid nad Srbima tokom sukoba od 1991. do 1995. godine u toj Republici.

Ta odluka je, kako se navodi u saopštenju Vlade Srbije, donijeta poslije konsultacija predsjednika Srbije Borisa Tadića sa predsjednikom Vlade Srbije Mirkom Cvetkovićem.

"Republika Srbija odlučila se na ovaj korak jer je Republika Hrvatska 2. jula 1999. godine pokrenula postupak pred Međunarodnim sudom pravde u Hagu protiv tadašnje Savezne Republike Jugoslavije zbog navodnog kršenja Konvencije o spriječavanju i kažnjavanju zločina genocida tokom oružanih sukoba na teritoriji te Republike od 1991. do 1995. godine", piše u saopštenju Vlade Srbije.

Predsjednik Srbije Boris Tadić izjavio je povodom odluke Vlade da Srbija i dalje smatra da sve konflikte iz ratova na tlu bivše SFRJ treba rješavati vansudskim procesima, mirnim putem.

"Srbija je smatrala i u prethodnim godinama, a smatra i dalje, da je uvijek bolje da se svi konflikti iz ratova 90-ih godina rješavaju vansudskim procesima, mirnim putem, međutim, za takav pristup Srbije potrebni su i partneri sa druge strane", rekao je Tadić za Radio-televiziju Srbije.

Prema njegovim riječima, takav pristup Srbije, nikada nije podrazumijevao da svi zločini ne treba da budu procesuirani, ali da zločini treba da budu procesuirani u redovnim sudskim procesima.

Tadić je rekao da danas nema nikakve dileme "da ulazimo u jednu novu etapu odnosa, koja će podrazumijevati i sudski proces pred Međunarodnim sudom pravde".

"Ali istovremeno želimo da vjerujemo da je moguće da hrvatske i srpske institucije u budućnosti sjednu za sto i pokušaju da kroz jedan uporan i naporan proces uspostave eventualno vansudsko poravnanje i vansudsko rješenje koje zadovoljava i pravdu i princip pravičnosti, ali istovremeno vodi računa o žrtvama koje su apsolutno nesumnjive i teška posljedica ratnih zbivanja tokom 90-ih godina", rekao je predsjednik Srbije.

Profesor međunarodnog prava Tibor Varadi ocijenio je da je odluka Vlade Srbije logičan potez.

"Potez na koji se odlučila naša vlada je logičan. Ja se još uvijek pomalo nadam da će u posljednjem času doći do nekog susreta i nekog prepoznavanja da bi bilo racionalnije da se to ostavi istoriji i individualnoj odgovornosti", izjavio je Varadi agenciji Tanjug.

Varadi, koji je bio jedan od pravni zastupnika Srbije u vezi sa tužbom koju je podnijela Hrvatska, podsjetio je da je i tada zastupao stav da Međunarodni sud pravde po tom pitanju treba da se oglasi nenadležnim, ne samo zato što to nije pravno korektno, već i zbog toga što je za međususjedske odnose dvije države loše da se taj sukob nastavi i na pravni način.

"Mislim da istinu treba tražiti kroz individualnu odgovornost, a ne kroz konfrontaciju država", ocijenio je Varadi.

On je objasnio da Međunarodni sud pravde odluku može donijeti samo po pitanju genocida, odnosno utvrditi da li je jedna država izvršila ili pomagala genocid.

Varadi smatra da je malo vjerovatno da se postupak po kontratužbi Srbije protiv Hrvatske može završiti osudom.

"Znamo da Haški tribunal za sukobe u Hrvatskoj, ne da nije nikog osudio, nego nije nikog ni optužio za genocid. Po tome sudeći, malo je vjerovatno da bi se ovaj postupak mogao završiti osudom", ocijenio je Varadi.

Hrvatska je MSP podnijela tužbu protiv Srbije 1999. godine. U njoj se tvrdi da je Beograd odgovoran za "etničko čišćenje" hrvatskih građana kao "oblik genocida", zato što je direktno kontrolisao aktivnosti svojih oružanih snaga, obavještajnih agenata i raznih paravojnih odreda koji su počinili zločine na teritoriji Hrvatske.

MSP je odbacio argumentaciju Srbije da nije nadležan da presuđuje jer u vrijeme podnošenja tužbe Srbija, odnosno bivša Savezna Republika Jugoslavija, nije bila članica UN, a potom odredio rok do 22. marta 2010. godine da Srbija, u skladu sa procedurom, odgovori na navode iz hrvatske tužbe.

(agencije/MONDO)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE