Odbrana osmorice pripadnika Specijalne brigade MUP-a Republike Srpske optuženih za zločine nad civilima u Srebrenici zatražila je danas, pred početak suđenja, da se otkrije identitet zaštićenih svedoka.
Nakon kraće rasprave o tom zahtevu sud je odbio predloge branilaca optuženih koji su odmah potom zatražili izuzeće sudskog veća.
Zbog toga je početak suđenja odložen za sutra, do kada bi predsednik Višeg suda trebalo za odluči o zahtevu za izuzeće.
Branioci optuženih tvrde da je neupoznavanjem odbrane sa identitetima zaštićenih svedoka povređeno pravo na odbranu, jer je sud bio dužan da to učini 15 dana pre početka suđenja.
Policajci RS optuženi za ubistvo stotina Bošnjaka
Zaštićeni svedoci su mahom žrtve, ili očevidci krivičnih dela kojima se daje zaštita identiteta, pseudonimoma, zaštitom lika ili glasa.
Tužilaštvo za ratne zločine tereti okrivljene za krivično delo ratni zločin protiv civilnog stanovništva u saizvršilaštvu, a u ovom postupku planirano je saslušanje mnogobrojnih svedoka i eksperata kao i izvođenje drugih dokaza.
Optužnice protiv trojice za genocid u Srebrenici
Optužnica tereti Nedeljka Milidragovića, Aleksu Golijanina, Milivoja Batinića, Aleksandra Dačevića, Boru Miletića, Jovana Petrovića, Dragomira Parovića i Vidosava Vasića.
Oni se terete da su u Srebrenici počinili ratni zločin nad civilnim stanovništvom, tako što su u hangaru "Kravice" 14. jula 1995. godine ubili više stotina muslimana.
Među žrtvama koje su ubijene u hangaru "Kravice" do sada je identifikovano više od 1.300 civila muslimanske nacionalnosti čiji su posmrtni ostaci pronađeni u masovnim grobnicama Glogova 1 i 2 i Ravnice, kao i u više sekundarnih grobnica.