• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Alarmantni podaci: U BiH se svaki dan zabilježi sedam do osam slučajeva nasilja u porodici

Autor Dragana Božić

Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama u BiH započeo je kampanjom „16 dana aktivizima“ a javnosti su predstavljeni zastrašujući podaci.

 2.jpg Izvor: Slaven Petković, mondo.ba

U 2023. godini Visoki sudski i tužilački savjet evidentirao je 2.672 prijave krivičnog djela nasilje u porodici.

“U BiH se svakodnevno zabilježi između sedam i osam slučajeva slučajeva nasilja u porodici. Po entitetima u FBiH su zabilježena 1.374 slučaja, u RS 1.293 i u distriktu Brčko 24 slučaja”, kazala je izvršna direktorka Fondacije Udružene žene Gorica Ivić.

Ivićeva je dodala da ova fondacija skoro 30 godina pruža podršku ženama žrtvama nasilja kroz direktne servise pomoći i podrške.

„Kroz pravno savjetovalište fondacije u okviru 2023 i 2024. godine ukupno 74 različite prijave otišle su prema nadležnim institucijama, sudovima i tužilaštvima, a pored toga imali smo i dosta obraćanja prema policijskim stanicama, centrima za socijalni rad. Ono što smo primijetili kao određenu vrstu napretka u ovoj oblasti, jeste da na osnovu analize sudskih postupaka podaci ukazuju na odgovorniji pristup kada je u pitanju nasilje u porodici. Analizirana su 102 sudska predmeta, u 48.3 slučajeva izrečena je uslovna osuda, kazna zatvora u 26,47 predmeta dok su u 24.5 izrečene novčane kazne“, rekla je Ivićeva.

Jelena Kurtinović, pomoćnica Ministarstva porodice, omladine i sporta iznijela je podatke iz MUP-a RS i Okružnih tužilaštava, a koje prikuplja ovo ministarstvo.

„Za prvih šest mjeseci 2024. godine, broj prijavljenih slučajeva prema MUP-u je 469. Nadležnom tužilaštvu dostavljeno je 456 izvještaja o počinjenom krivičnom djelu i 55 izvještaja u skladu sa Zakonom o zaštiti od nasilja u porodici. Nasilju u porodici su bile izložene 654 žrtve, od toga 476 žena i 178 muškaraca“, navela je Kurtinovićeva.

Prema evidenciji Okružnih tužilaštava, istakla je da su 163 prijave za nasilje u porodici podnesene neposredno tužilaštvu, 546 izvještaja je dostavljeno MUP-u, a nasilju u porodici je bilo izloženo 636 žrtava, od toga 470 žena i 166 muškaraca.

„Najčešče nasilje koje su žrtve pretrpile odnosi se na fizičko i psihičko nasilje. Podignuta je 131 optužniuca, a potvrđeno ih je 96. Po ovim optužnicama 65 osoba je proglašeno krivim za nasilje u porodici“, rekla je Kurtinovićeva i dodala da su počinioci najčešće muškarci (oko 90 odsto), dok su žrtve najčešće ženskog pola.

Kurtinovićeva je najavila i otvaranje četvrte Sigurne kuće u Trebinju.

Amela Bašić Tomić, menadžerica Sigurne kuće rekla je da je ova kuća od 2007. godine zbrinula preko 1.000 žena i djece koji su tu potražili pomoć, prošli kroz program stručne pomoći i u 75 odsto slučajeva započeli samostalan život.

„Za devet mjeseci ove godine utočište smo pružili za 37 žena i djece, od toga 17 žena i 20 djece. U ovoj godini su bile zbrinute i dvije maloljetne djevojčice koje su bile bez pratnje majke jer su preživjele nasilje od strane drugih članova porodice. Najveći broj žena je starosti 30 do 40 godina, sa srednjom stručnom spremom i u većini slučajeva nisu imale prethodno radno iskustvo“, rekla je Bašić Tomić.

Istakla je kako je 12 žena uspjelo da pronađe zaposlenje i započne samostalan život, te da su se dvije žene vratile u nasilnu zajednicu.

„One su prekinule začarani krug nasilja, pronašle zaposlenje, stambeni prostor što je i najteže. Istakla bih i podatke besplatnog SOS telefona - 1264 na koji smo 2023. godine primili 1226 poziva, a tokom devet mjeseci ove godine 776 poziva“, rekla je Bašić Tomić i naglasila da ovaj broj radi 24 sata i dostupan je svim građanima Srpske.

U okviru kampanje „16 dana aktivizma“ u banjalučkom Domu omladine danas je otvorena i izložba radova korisnica Sigurne kuće, a odigrana je i predstava "Nisam kriva" koja je osmišljena po modelu forum teatra kojom je poslata osnažujuća poruka svim žrtvama nasilja kroz poruke podrške i razumijevanja problema nasilja nad ženama i djevojčicama.

Na izložbi "Zagrljaj nakita - zagrljaj žene", koja će trajati do 30. novembra po simboličnim cijenama možete kupiti unikatni, ručno izrađeni nakit, čime doprinosite ekonomskom osnaživanju žena koje su preživjele porodično nasilje.

(Mondo)

Možda će vas zanimati

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE