• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

BiH u iščekivanju odluke o reformi policije

EU jasno istakla uslove za BiH s nadom da će Predstavnički dom skupštine BiH usvojiti važne zakone o policiji ili bi potpisivanje SSP bilo odloženo

 BiH u iščekivanju odluke o reformi policije  Izvor: MONDO

Policijska reforma policije podelila je političare u BiH, a predstavnici medjunarodne zajednice i dalje gaje nade da će Predstavnički dom Parlamentarne skupštine u četvrtak usvojiti zakone o policiji.

Ambasador Velike Britanije u Sarajevu Metju Rajkroft odbacio je mogućnost da BiH potpiše sporazum SSP sa EU bez reforme policije u BiH.

"Znam da bi ljudi želeli da BiH može potpisati sporazum bez reforme policije, ali to, jednostavno, nije moguće", naglasio je on.

Rajkroft je podsetio da je EU jasno istakla uslove za BiH, kao što je to urađeno i za Srbiju. On se nada da će Predstavnički dom Parlamentarne skupštine BiH već u četvrtak usvojiti neophodne zakone o policiji u BiH.

Sa njegovim stavom je saglasan i visoki predstavnik Miroslav Lajčak koji je naglasio da su evropske integracije i ustavne promene dva strateška projekta koja stoje pred BiH i njenim političkim liderima, te da rezultat tih procesa treba biti bolja, efikasnija i Evropi kompatibilnija BiH, u kojoj će se svi osećati dobro, komotno i biti ravnopravni.

Tokom susreta Lajčaka i lidera HDZ Bože Ljubića ocenjeno je da je "usvajanje zakona vezanih za reformu policije koji su potrebni za ostvarivanje uslova za potpisivanje SSP-a trenutno najvažniji zadatak kako bi bila osigurana evropska budućnost BiH".

U saopštenju iz OHR-a navodi se da bi u skladu sa zaključcima političkih lidera iz Širokog Brijega 2. februara ove godine, razgovori o ustavnim promjenama mogli početi nakon potpisivanja SSP-a, a visoki predstavnik i specijalni predstavnik EU je spreman da pomogne u tom procesu.

Predsedništvo Stranke za BiH je ponovilo da su za ovu stranku jedino prihvatljivi njihovi predlozi zakona, dok je iz SNSD-a u više navrata potvrđeno da, uz svoje, prihvatljivim smatraju i predloge HDZ-a BiH. Za SDA, najjaču stranku u Predstavničkom domu, sva tri seta predloženih zakona skoro su jednaki i nisu reformski.

Poslanici SDS-a u Predstavničkom domu Parlamentarne skupšine BiH odlučni su u svom stavu i tvrde da neće ni u četvrtak podržati zakone o reformi policije.

"Smatramo da u oblasti bezbednosti u BiH ima dovoljno institucija sa dovoljno nadležnosti koje, ukoliko ozbiljno rade svoj posao, mogu efikasno rešiti pitanja bezbednosti građana BiH", izjavio je šef Kluba poslanika SDS-a Momčilo Novaković.

On je dodao da sa predstavnicima SDS-a prethodnih dana o zakonima o reformi policije nije razgovarao niko iz OHR-a ili iz stranaka parlamentarne većine. Novaković je pozvao stranke parlamentarne većine da se dogovore i podsetio da one snose potpunu odgovornost za funkcionisanje vlasti.

Bez usvojenih zakona nema ni sporazuma SSP?

Poslanik SNSD-a u Predstavničkom domu parlamenta BiH Milica Marković ocenila je da ne postoje pozitivni izgledi za izglasavanje seta zakona o reformi policije u BiH, koji će se naći na sednici ovog doma..

"U proteklih sedam dana nije došlo do približavanja stavova SNSD-a i Stranke za BiH, jer je ova stranka odbila da povuče svoj i prihvati kompromisni predlog HDZ-a BiH", rekla je Markovićeva na konferenciji za novinare u Bijeljini.

Ona je dodala da je SNSD spreman da podrži predlog HDZ-a BiH i istakla da odgovornost, ukoliko zakoni ne budu izglasani, neće biti na SNSD-u, "nego bi trebalo da je preuzmu Stranka za BiH i SDA".

"SDA sa određenom dozom uživanja posmatra to što se situacija zakomplikovala, ali na taj način samo će stvoriti pojačanu rezignaciju u javnosti i odložiti potpisivanje SSP sa EU, koje je predviđeno za 28. april u Luksemburgu",
rekla je Markovićeva.

Predstavnički dom Parlamentarne skupštine BiH bi u Sarajevu trebalo da završi raspravu o preostalim tačkama dnevnog reda 26. sednice, započete prošle sedmice, a nakon toga da se izjasni o svim razmatranim tačkama, među kojima su i zahtevi za hitno razmatranje tri predloga seta zakona o reformi u oblasti policije.

Na zasedanju 2. aprila poslanici su obavili raspravu o zahtevima SNSD-a, Stranke za BiH i HDZ-a BiH da predlozi zakona ovih stranaka o reformi policije u BiH budu razmatrani po hitnoj proceduri, čime se preskaču komisijska i amandmanska faza.

U proteklih sedam dana održano je nekoliko bilateralnih sastanaka kako bi se pokušao pronaći dogovor u vezi sa predlozima zakona o nezavisnim i nadzornim telima policijske strukture te o direkciji za koordinaciju policijskih tela i agencijama za podršku policijskoj strukturi, ali još nema potvrde da je postignut dogovor da neki od navedenih predloga budu razmatrani po hitnoj proceduri.

Ukoliko Predstavnički dom ne prihvati nijedan zahtev za razmatranje po hitnoj proceduri predloga zakona o reformi u oblasti policije, ovi predlozi ulaze u redovnu parlamentarnu proceduru.

U Predstavničkom domu niko nije mogao potvrditi informaciju o navodnom postojanju četvrtog predloga zakona o policiji u BiH, čiji je autor međunarodna zajednica, odnosno OHR.

(agencije/MONDO)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE