Kosovo, po oceni 53 odsto građana, po svaku cenu mora da ostane u sastavu Srbije, pokazalo je istraživanje koje je sproveo Centar za evroatlantske studije u saradnji sa Cesidom.
"Za podelu Kosova na severni-srpski i južni-albanski deo je trećina građana, dok razgraničenje takvo da prostor sa većinskim srpskim stanovništvom pripadne Srbiji podržava 36 odsto anketiranih", rekao je Klačar.
"Za četvrtinu građana Kosovo je nezavisno i oni smatraju da Srbija treba da prihvati takvo stanje i okrene se budućnosti", naveo je Klačar predstavljajući istraživanje "Evroatlantske integracije i dijalog između Beograda i Prištine".
Na pitanje, šta je to što bi Srbija trebalo da dobije ako bi kao uslov za ulazak u EU bio neophodan sporazum Beogada i Prištine, 38 odsto anketiranih izjavilo je da, pod tim uslovom, Srbija i ne treba da uđe u Uniju, dok je 15 odsto reklo da treba ući u EU, ali da zbog ulaska ne treba trgovati.
Na isto pitanje 17 odsto je odgovorilo da bi Srbija trebalo da dobije zaštitu za srpske crkve i manastire, 15 odsto smatra da je to Zajednica srpskih opština, a 10 odsto - sever Kosova.
Nešto više od 40 odsto građana smatra da SAD podržavaju sporazum o razgraničenju, a 24 odsto da je to EU.
Konferenciji za novinare prisustvovao je i poslanik Dragan Šormaz koji je ocenio da jedino SAD imaju fer i pošten pristup prema Srbiji po pitanju Kosova.
Iako priznaju njegovu nezavisnost, opet kažu - dogovorite se, sve ćemo podržati, "dok Nemačka kaže ne, ne i ne".
Istraživanje je pokazalo i da ako bi sada bio raspisan referendum, 47 odsto građana bilo za ulazak u Evropsku uniju.
Protiv bi bilo 36 odsto anketiranih, a 17 odsto ne bi ni izašlo na referendum.
Istraživanje sprovedeno na 1.010 građana telefonskim putem, u prvoj nedelji novembra, pokazalo je i da 60 odsto građana podržava vojnu neutralnost Srbije, dok je za približavanje SAD i NATO-u svega sedam odsto.