Bivši američki diplomata i regionalni predstavnik UN u Kosovskoj Mitrovici Džerard Galuči optužio je SAD da doprinose rastu tenzija.
"Nedavne izjave visokih američkih zvaničnika u vezi sa sjeverom Kosova i naporima Albanaca da ukrote Srbe sa sjevera ukazuju na spremnost Vašingtona da prihvati čak i nasilan ishod", ocijenio je Galuči u autorskom tekstu objavljenom na sajtu organizacije "Transkonflikt".
Galuči upozorava da bi provokacije mogle dovesti do novog nasilja poput onog tokom demonstracija 2. jula.
On podsjeća da je, samo nekoliko dana prije bombaškog napada na kosovske Srbe koji su demonstrirali protiv otvaranja kancelarije Prištine, ambasador SAD u Prištini obišao Mitrovicu, gdje je, "kako se navodi, iznio poprilično iznenađujući komentar da najvjerovatniji izvor bilo koje terorističke prijetnje na Kosovu može doći sa sjevera, naseljenog većinskim srpskim stanovništvom".
"Takvi komentari od strane visokog zvaničnika Sjedinjenih Država mogu se shvatiti kao implicitno ohrabrenje svima onima koji žele da udare na srpske 'teroriste'", ocijenio je Galuči.
On je ocijenio da SAD podržavaju opasan jednostrani pristup na Kosovu iz više razloga.
Jedan od njih je što "kosovski Albanci imaju potencijal da stvore mnogo problema - uglavnom za Evropu, ali i za SAD - uključujući i mogućnost da postanu utočište za muslimanske fundamentaliste i međunarodni organizovani kriminal, kao i za destabilizaciju regiona u potrazi za Velikom Albanijom".
Uz to, "što prije kosovski problem bude 'riješen' - čak i nauštrb kosovskih Srba - tim prije će vojni doprinos Sjedinjenih Država NATO snagama na Kosovu biti reduciran", naveo je Galuči, napominjući da je činjenica i da su zaposleni u Evropskom birou Stejt departmenta (EUR) "isti oni koji su nastojali da preduprijede sporazumno rješenje 2008.".
"Ako SAD cinično podrže pokušaj Prištine da preduprijedi predstojeću odluku Međunarodnog suda pravde izazivanjem sukoba i nasilja na sjeveru, Albanci više neće slušati nikoga drugoga, niti će ih neko drugi moći ograničiti", ocijenio je on.
(Tanjug)