• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Odlika MSP-a: Presedan koji poziva na rat?

Odluka Međunarodnog suda o Kosovu izazvala je snažne reakcije širom svijeta.

 Odlika MSP-a: Presedan koji poziva na rat? Izvor: MONDO

Rusija neće mijenjati stav o protivljenju nezavisnosti Kosova uprkos mišljenju Međunarodnog suda pravde da je ona legalna, saopštilo je danas rusko Ministarstvo spoljnih poslova.

"Naš stav o nepriznavanju nezavisnosti Kosova ostaje neizmijenjen. Vjerujemo da je rješavanje kosovskog problema moguće postići samo pregovorima između zainteresovanih strana", navodi se u saopštenju.

Njemačka je pozvala Beograd i Prištinu da riješe međusobni spor poslije izjašnjavanja Međunarodnog suda pravde, koji je podržao deklaraciju o nezavisnosti Kosova iz 2008. godine.

Njemački ministar spoljnih poslova Gvido Vestervele pozdravio je neobavezujuću odluku MSP-a i rekao da se Njemačka slaže da su kosovska "nezavisnost i teritorijalni integritet nepobitne činjenice".

On je dodao da Srbija i Kosovo mogu jednog dana da postanu članice EU ukoliko pronađu trajno rješenje za konflikt.

"Budućnost Srbije i Kosova je u EU. Zato pozivam političke lidere u Beogradu i Prištini da se fokusiraju na evropsku budućnost i da, u interesu svojih naroda, riješe pitanje suživota na konstruktivan i pragmatičan način", naveo je šef njemačke diplomatije.

Predsjednik Republike Srpske (RS) Rajko Kuzmanović izjavio je da odluka Međunarodnog suda pravde nikako ne znači obavezu BiH, niti bilo koje druge države, da prizna nezavisnost južne srpske pokrajine.

"Podrška data etnički motivisanoj secesiji može imati dalekosežne posljedice po međunarodnu stabilnost i očuvanje integriteta velikog broja evropskih država, kao i zemalja na drugim kontinentima" - upozorio je Kuzmanović.

On smatra da to može proizvesti destabilizaciju velikog broja država, naročito onih sa složenim etničkim sastavom stanovništva.

"Vjerujući u dignitet i pravni autoritet Međunarodnog suda pravde očekivali smo da će jednostrano proglašenje nezavisnosti Kosova biti proglašeno protivno međunarodnom pravu" - naveo je predsjednik Srpske.

Naglašavajući da je savjetodavno mišljenje Međunarodnog suda pravde u Hagu neobavezujuća odluka, Kuzmanović je dodao da zato, bez obzira na njegovu sadržinu, Srbija nije obavezna da promijeni svoj stav o jednostrano proglašenoj nezavisnosti Kosova i Metohije i nije dužna da prizna nezavisnost svoje južne pokrajine.

"Razumno bi bilo da se rješenje za pitanje Kosova postigne kroz nove pregovore između Srbije i predstavnika albanske manjine uz učešće organa UN - rekao je Kuzmanović.

On je poručio da će Srpska ostati stabilna, mirna i posvećena Dejtonskom mirovnom sporazumu.

"I dalje ćemo ostati privrženi principu očuvanja teritorijalnog integriteta Srbije. Ipak, kao razumni ljudi, sagledaćemo sve pravne, političke i diplomatske domete ove odluke i pronaći svoj najbolji interes u okviru Ustava i važećih pravila međunarodnog prava" - poručio je Kuzmanović.

Predsjednik Srpske smatra da je važno da stanovništvo na Kosovu i Metohiji očuva staloženost i miroljubivo podrži kompromis koji je prihvatljiv za obadvije strane.

Predsjednik Vlade Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je danas da je mišljenje Međunarodnog suda pravde o nezavisnosti Kosova razočaravajuće i da se nastavlja pravno nasilje nad Srbima i srpskim državama.

On je u izjavi Srni istakao da je ovakav stav MSP-a kontinuitet odnosa prema Srbiji koji je do sada bio potcjenjivački i omalovažavajući.

"Ovo je novo potcjenjivanje i omalovažavanje Srbije. Nova poruka Srbima da politika sile isključivo ima uspjeha i da politika pravnog nasilja može da legalizuje stvari koje su do sada gotovo bile nemoguće - da se otcijepi dio terirtorije jedne države i da se to nije protivno međunarodnom pravu", rekao je premijer RS.

Predsjednik Stranke za demokratsku Srpsku Dragan Kalinić ocijenio je da savjetodavno mišljenje Međunarodnog suda pravde u Hagu o nezavisnosti Kosova predstavlja presedan u međunarodnoj zajednici, koja odbija poziciju mira i stabilnosti u regionu, što je nudila Srbija.

"Današnjom odlukom MSP Srbija je izigrana, jer ovakva odluka ne doprinosi miru i stabilnosti u regionu", rekao je Kalinić Srni.

Prema njegovim riječima, nakon ovakve odluke niko i nikada u međunarodnoj zajednici, ni u političkim krugovima Sarajeva ne može više dovesti u pitanje bilo koju nadležnost koju je Republika Srpska dobila Dejtonskim sporazumom.

"Nakon ovakve odluke, vjerujem, da će na narednom svjetskom prvenstvu u fudbalu u finalu biti Katalonija i RS", rekao je Kalinić.

Predsjednik Partije demokratskog progresa /PDP/ Mladen Ivanić smatra da je mišljenje Međunarodnog suda pravde da deklaracija o jednostranom proglašenju nezavisnosti Kosova nije protivna međunarodnom pravu tragično i da će imati negativne posljedice po međunarodno pravo, te doprinijeti širenju i jačanju separatizma u svijetu.

"Nakon ove presude separatisti su dobili jasnu poruku - budite uporni, organizujte vojsku, izazovite rat, sukobe i nezavisnost će doći. Ovo će istovremeno biti i krah miroljubive politike koja se pokušavala ovim povodom voditi", smatra Ivanić.

On je ocijenio da će posljedice ovakvog stava dugoročno biti negativne i na prostoru Balkana, jer svi koji se budu željeli odvojiti imaju opravdalje, "ako su mogli Albanci možemo i mi, samo moramo biti uporni".

"Vjerovatno je to u svijetu nekome trebalo i nekome vjerovatno odgovara takva radikalizacija prilika, i zbog toga ovakvo mišljenje suda. Bojim se da će posljedice biti dramatične i da će dugoročno proizvoditi ogromnu nestabilnost, ne samo na zapadnom Balkanu nego i drugdje u svijetu", naglasio je Ivanić.

Prema njegovim riječima, mišljenje Međunarodnog suda pravde sigurno će uticati i na stanje u BiH.

Međunarodni sud pravde izbjegao je da se izjasni o tome da li su kosovski Albanci imali pravo na pokušaj secesije od Srbije - izjavio je ministar inostranih poslova Srbije Vuk Jeremić.

"Međunarodni sud pravde je odlučio da se samo u tehničkom smislu izjasni o deklaraciji o nezavisnosti kosovskih Albanaca i praktično time izbegao da se izjasni o suštinskom pitanju - da li su oni imali pravo na pokušaj secesije od Srbije", izjavio je Jeremić novinarima poslije iznošenja savjetodavnog mišljenja MSP-a.

Jeremić je rekao da će mišljenje suda uskoro biti proslijeđeno Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija koja će dati politički zaključak o tom problemu.

"Sljedeći korak u ovom procesu je rasprava u Generalnoj skupštini koja će biti održana u septembru u Njujorku i ja sam uveren da će prilikom izjašnjavanja biti potvrđena ispravnost politike Srbije", rekao je Jeremić.

Predsjednik Liberalno demokratske partije Srbije Čedomir Jovanović izjavio je da "presuda Međunarodnog suda pravde o nezavisnosti Kosova "stavlja tačku na kontinuitet pogrešne politike koja je opstajala suviše dugo i ocijenio da dalji potezi spoljne politike Srbije treba da budu instrument za brzi ulazak u punopravno članstvo EU.

Jovanović je pozvao premijera i Vladu Srbije da organizuju posebnu sjednicu Narodne skupštine na kojoj bi bila utvrđena nova politika Srbije.

"Svaki naš dalji korak mora voditi računa o interesima Srba na Kosovu, njihovom sigurnom životu, bezbednosti i imovinskim pravima. Od ogromne važnosti je da nijednim potezom ne dovedemo u pitanje svoju poziciju u regionu, nego da upravo u odnosima sa svojim susedima pokažemo odlučnost da se menjamo", poručio je Jovanović u pisanoj izjavi dostavljenoj medijima.

Član Predsjedništva BiH iz Republike Srpske Nebojša Radmanović izjavio je danas Srni da neće dozvoliti da BiH prizna samoproglašenu nezavisnost Kosova, bez obzira na mišljenje Međunarodnog suda pravde u Hagu.

"Mišljenje, prema onome što sam mogao da čujem prije detaljnog čitanja, jeste jednostran pogled na pitanje da li je rezolucija koju je neko na Kosovu donio, sada se pokazalo da to nije ni parlament, suprotna principima međunarodnog prava", rekao je Radmanović.

Član Predsjedništva BiH iz RS je pojasnio da se Sud nije upustio u raspravu o izjašnjavanju da li Albanci na Kosovu imaju pravo na otcjepljenje.

"Ali, njihovo mišljenje je u svakom slučaju podstrek raznim pokretima u svijetu i koje će biti teško zaustaviti nakon ovakvog mišljenja, na šta sam upozoravao i ranije. Naravno, taj problem ostaje prije svega Evropi i vrlo je opasan za kompletan zapadni Balkan", dodao je Ramanović.

On je izrazio nadu da će biti dovoljno volje da se razmišlja o svemu, kako o Kosovu tako i o drugim širom svijeta, da ne bi nastalo još više problema.

Međunarodni sud pravde u Hagu utvrdio je da jednostrana deklaracija o nezavisnosti Kosova nije povrijedila međunarodnog pravo, zato što to pravo ne sadrži zabranu takvih deklaracija, saopštio je predsjednik ovog suda Hisaši Ovada.

Četrnaestočlano sudsko vijeće donijelo je mišljenje na zahtjev Generalne skupštine UN, koja je u oktobru 2008. godine podržala zahtjev Srbije da se ispita legalnost kosovske nezavisnosti.

Savjetodavno mišljenje nije obavezujuće za države, ali će, kako su ocijenili stručnjaci, imati veliku pravnu, ali i političku i moralnu težinu.

(Srna/MONDO)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE