Veliki broj građana Berana je prisutan ispred Osnovnog državnog tužilaštva Berane, koji pružaju podršku petorici sveštenika Eparhije Budimljansko-nikšićke zbog saslušanja povodom Đurđevdanske litije.
Podsetimo, na Đurđevdan je u Beranama došlo do okupljanja građanja, a tim povodom Osnovno državno tužilaštvo formiralo je predmet.
“Osnovno državno tužilaštvo u Beranama obavešteno je od Uprave policije Berane da je na You tube platformi objavljen snimak na kojem su se navodno spontano okupili građani Berana povodom Đurđevdanske litije.Tom prilikom službenicima Uprave policije Berane je dat usmeni nalog da se izuzmu svi video snimci sa sadržajem navodnog spontanog okupljanja u Beranama, da se utvrdi broj prisutnih građana, da se identifikuju lica koja su učesnici događaja i od njih prikupiti potrebna obaveštenja”, naveli su iz Tužilaštva.
Kako su dodali, utvrđuje se da li je reč o organizovanom događaju i ukoliko se utvrdi da jeste, od strane koga.
Svoj sud o pomenutom događaju u Beranama dao je i Episkop nikšićko–budimljanskim Joanikije.
“U vezi sa molitvenim hodom naših sveštenika kroz grad Berane jasno je da su oni samo vršili svoju redovnu pastirsku dužnost, uobičajenu za veliki verski praznik Đurđevdan kada se tradicionalno organizuje litija kroz ovaj grad. Ovog puta sveštenici, zbog važećih mera usled novonastale epidemije, nisu organizovali litiju sa vernicima i u potpunosti su ispoštovali donesene mere. Uostalom, ovo je bio jedini način da našim vernicima, kojima se neopravdano uskraćuje pravo prisustva službama u hramu, sveštenici čestitaju praznik (i to sa propisane distance), i prema njima pokažu svoju brigu koja je osnovna sveštenička dužnost u svim prilikama, a naročito u vreme sveopšte uznemirenosti i krize zbog višenedeljnog delovanja korona virusa”, kazao je vladika Joanikije.
Poslednja dešavanja u Crnoj Gori predstavljaju nastavak dramatične situacije oko statusa SPC i njene imovine u Crnoj Gori.Na predlog zakona o crkvenoj imovini Srbi i vernici SPC u Crnoj Gori su se pobunili, organizovani su crkveno-narodni skupovi i protesti, a napeto oko toga je bilo i u crnogorkom parlamentu.
Tokom trajanja vanrednog stanja litije su obustavljene, a nakon što je virus popustio, stvari se izgleda vraćaju na staro iako su u Crnoj Gori na snazi ostale mere koje zabranjuju javna okupljanja.