• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Ima lijeka za Android viruse!

Većina korisnika Android operativnog sistema i uređaja je neoprezna. Više od polovine korisnika tih uređaja ne koristi zaštitni softver.

 Ima lijeka za Android viruse! Izvor: MONDO

Svojevremno je, sada već bivši direktor Microsoft kompanije, rekao za Android OS da je leglo virusa, divlji i bez kontrole. I čini se da nije puno pogriješio, jer zaista jeste tako!

Nedavno otkriven propust Googla, koji je ranjivim učinio gotovo 99 odsto svih ikada proizvedenih Android uređaja samo je kap u čaši priča o tome kako je Android podložan virusima, malver programima i drugim zloćudnim aplikacijama.

Iako mnogi u to sumnjaju istraživanja nepobitno otkrivaju da virusi "jurišaju" Android krvotokom. Ipak, razumno i "zdravo" ponašanje jeste i ključ zaštite, ali ima nešto i u antivirus programu, posebno ako se on može aktivirati besplatno. A može!

Prema istraživanju koje je sproveo B2B International u saradnji sa kompanijom Kaspersky Lab tokom ljeta 2013. godine, više od 50 odsto korisnika tablet uređaja i Andoroid pametnih telefona ne koristi bezbjednosni softver kako bi zaštitili svoje uređaje od sajber prijetnji.

U međuvremenu, Android je već duže vrijeme najpopularnija platforma za individualne korisnike i za sajber kriminalce koji koriste štetne softvere za prevare.

Samo 40 odsto korisnika smart telefona i 42 odsto korisnika tableta koji su učestvovali u istraživanju je instaliralo i koristi neko od bezbjednosnih rješenja za svoje uređaje. Ostali korisnici su izabrali da se oslone na ograničene bezbjednosne karakteristike koje su integrisane u operativni sistem, ili vjeruju sopstvenim instiktima i na taj način ih štite.

Sa druge strane, u poređenju sa ostalim mobilnim platformama, Android je glavna meta sajber kriminalca. Sudeći po cloud servisu kompanije Kaspersky Lab, koji sakuplja podatke o hitnim sajber prijetnjama, 99 odsto trenutnih štetnih softvera koji za metu imaju mobilne uređaje, napravljeni su za Android platformu.

Ali to nije sve, eksperti kompanije Kaspersky Lab detektovali su 35.000 štetnih softvera tokom 2012, dok je cifra za samo prvu polovinu 2013. godine iznosila 47.000.

Postoje dva glavna razloga zašto sajber kriminalci pokazuju veliko interesovanje za Android platformu: popularnost i funkcionalnost.

Malver može da ''navede'' pametni telefon da šalje poruke na premijum brojeve, koji se papreno tarifiraju, i da na taj način uzima novac sa korisnikovog naloga. Ovo može da pretvori telefon u špijunski uređaj, dajući sajber kriminalcima informacije o vlasniku uređaja, obuhvatajući sve pozive, dopisivanja, lozinke za društvene mreže i naloge za plaćanje preo interneta itd. Drugim riječima, čitava komunikacija, zabava i karakteristike Android uređaja popularni su kod sajber kriminalaca, isto koliko su popularni kod korisnika.

Postoji još jedan ozbiljan rizik usljed kog može doći do neželjenih posljedica - velika vjerovatnoća gubitka ili krađe uređaja. Za mnoge su tablet uređaji i smart telefoni postali glavno mjesto za čuvanje omiljene slike i video zapisa, dopisivanja sa prijateljima i porodicom, poslovna dokumenta i ostale informacije od velike važnosti, koje ne smiju da dospiju u pogrešne ruke.

Pa ipak, čak i pored velikog broja prijetnji koje su u porastu, Android i dalje ostaje korisna platforma pogodna za mnoge zadatke. Stoga savjetujemo korisnicima Android uređaja da zaštite svoje smart telefone i tablet uređaje sa visokokvalitetnim Internet Security rješenjem.

Kaspersky Internet Security za Android, unapređeno rješenje koje štiti popularne Android smart telefone i tablet uređaje je jedno od mogućih zaštita. Ovo rješenje sadrži najnoviju tehnologiju za detektovanje sajber prijetnji zasnovanih na obimnim antivirus bazama podataka koje na svakih par minuta daju ažurirane podatke o novom malveru ili nekom opasnom linku. Osim toga, ovaj proizvod uključuje i set pametnih mehanizama koji proaktivno mogu otkriti najnovije nepoznate prijetnje tako što posmatraju njihovo ''ponašanje''.

Lični podaci koji se nalaze na uređaju su zaštićeni uz pomoć specijalnih funkcija koje mogu da sakriju privatne kontakte, pozive i poruke. Ukoliko izgubite mobilni uređaj, ili vam ga ukradu, postoji namjenski set mehanizama koji sprečavaju kriminalce ili bilo koga drugog da pristupi vašim ličnim podacima.

Besplatna verzija sadrži osnovne antivirus funkcije (korisnik sam aktivira skeniranje), kao i svu opremu za daljinsko upravljanje uređajem.

Koristeći integrisani in-app system kupovine, koji funkcioniše i u Srbiji, korisnici mogu podići verziju na premijum nivo, koji pored besplatne funkcionalnosti pruža i napredne antivirus mehanizme, uključujući automatsko skeniranje svake preuzete aplikacije, brzu zaštitu od pretnji koje se pojavljuju i veb zaštitu koja se bori protiv pfišing napada. Plaćena verzija, takođe, sadrži opcije koje upravljaju ličnim podacima - uključujući i opciju koja krije pozive, poruke, kao i čitavu istoriju dopisivanja od radoznalih očiju.

(MONDO, Foto: MONDO portal)

Komentari 1

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

Amra Krko

cestitam na tome to je stvarno super

RECENZIJE

TIPS & TRICKS