• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Kako se osjećate? Kompjuter ima odgovor!

Autor mondo.ba

Zamislite da postoji kompjuter koji u svakom trenutku, u svako doba dana ili noći može pogoditi kako se osjećate?

Ovo možda zvuči zastrašujuće budući da se radi o mašini, ali u ne tako dalekoj budućnosti postojaće čitava industrija koja će se baviti isključivo kompjuterskom procjenom naših emocija. Već postoje određene aplikacija za smartfone koje nam omogućavaju da povećamo svoj emotivni doživljaj virtuelnih sadržaja putem analize naših facijalnih ekspresija.

Start up „Affectiva“ osmislio je softver koji očitava vaše emotivne reakcije u realnom vremenu, što može biti veoma korisno prilikom gledanja fimova. Ukoliko vas šokira sadržaj koji vidite na ekranu, softver će automatski intenzivirati zvukove i dinamiku radnje kako bi se prilagodio vašem doživljaju filma. Ukoliko vam film nije toliko zanimljiv, usporiće se dinamika scena i smanjiti ton muzike. „Affdex“ softver koji koristi ova kompanija predstavlja nevjerovatno tehnološko dostignuće koje će u budućnosti imati veliku primjenu u raznim granama industrije.

Naučnica sa Cambridge univerziteta El Kaliouby zaslužna je za „Affdex“ softver koji je kreirala u sklopu svog doktorata. Njena prvobitna namjera bila je da kreira program koji će pomoći djeci sa autizmom, a vrlo brzo nakon početka istraživanja shvatila je ogroman potencijal ove tehnologije. „Affdex“ stvara detaljne modele ljudskog lica i uzima u obzir čak i borice koje nastaju na vašem lici dok se smijete. Od kada je Kaliouby počela raditi na algoritmima za ovaj softver nastalo je oko 11 milijardi tačaka podataka, koje su napravljene skeniranjem 2.8 miliona ljudskih lica u 75 zemalja. El Kaliouby vjeruje da je pronašla vrlo precizan način za očitavanje ljudskih emocija, ali naglašava kako ovaj uređaj radi samo na bazi analize izraza lica i kako ne može čitati naše misli.

...
Izvor: YouTube


„Affdex“ može imati nebrojene primjene u svakodnevnom životu. Televizijska kuća „CBS“ tako koristi ovaj softver prilikom testiranja svojih novih emisija, a softver je korišten i prilikom predsjedničke trke u Americi za analizu debata između tadašnjih kandidata. Sljedeći korak je saradnja sa kompanijom „Oovoo“ koja bi mogla integrisati ovaj softver u svoje video pozive. Na ovaj način će se moći precizno analizirati velike količine podataka koje se prikupljaju prilikom konferencijskih poziva i koje su ranije bili neiskorišteni. Tako ćete, na primjer, jednog dana možda biti u mogućnosti da uz pomoć ovog softvera zaključite da li vam osoba sa kojom razgovate preko interneta laže ili ne.

Tagovi

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

RECENZIJE

TIPS & TRICKS