• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Koje je sve usluge Google ukinuo?

Probaj, ako radi - radi, ako ne radi - nikom ništa, makar smo pokušali... Od Google Answers do iGoogla i između njih, koji su sve servisi ugašeni.

 Koje je sve usluge Google ukinuo? Izvor: MONDO

Nije lako doći do vrha, a još je teže na njemu ostati. Google to najbolje zna. Upravo iz tog razloga vrlo često upoznajemo nove usluge i aplikacije, koje, ukoliko ne postignu efekat, koji je kompanija željela, brzo bivaju ugašene. Na neke smo se čak bili i navikli, poput iGoogle ili Buzz usluge, ali ih je Google, ipak, ukinuo.

Nisu sve te ugašene usluge tek pucanj u prazno. Google ih na ovaj ili onaj način, ako imaju nekih pozitivnih strana, implementira u nove, potpunije i zanimljivije usluge ili elementima ugašenih usluga dopunjuje aktuelne servise. Recimo Google+ ima dosta zajedničkih karakteristika sa Buzz i Wave servisima, baš kao što je Hangouts servis izgrađen na platformi bivšeg Google Talka.

Ovdje ćemo spomenuti neke od najpopularnijih neuspjelih Google usluga, koje ste vjerovatno i vi u nekom momentu koristili. U zagradi je godina gašenja svakog od servisa.

Google Answers (2006)
Pandan servisu Yahoo Answers, koji je korisnicima dozvoljavao da svoje znanje unovče, tako što će tražiti naknadu za odgovor na postavljeno pitanje. Korisnici su i nastavili da rado koriste Yahoo Answers, koji je i danas aktuelan pa je Google ugasio svoj servis.



Google Zeitgeist (2007)
Lista najpopularnijih pretraga na nedjeljnom, mjesečnom i godišnjem nivou nije baš izazvala oduševljenje korisnika, pa je Google elemente ove usluge ugradio u Hot Trends i učinio je dijelom Google Trends servisa.



Google Page Creator (2008)
Ne znate da programirate HTML? Google je mislio da vam pomogne kroz besplatan alat za pravljenje i hostovanje jednostavnih veb sajtova, ali korisnici nisu bili zainteresovani.



Google Lively (2008)
Osmišljen kao 3D čet servis, koji je koristio animirane avatare nije zainteresovao korisnike. Ovaj servis živio je samo na Windows računarima i to manje od šest mjeseci.



Dodgeball (2009)
Ovo nije servis koji je Google kreirao. Kupio ga je 2005. godine, a trebalo je da oživi i popularizuje mobilno društveno umrežavanje. Tvorac Dodgeballa napustio je Google i oformio Forsquare, a ubrzo potom je Google zaustavio razvoj Dodgeballa.



Google Wave (2010)
Poseban po tome što se "upad" na novu mrežu obezbjeđivao samo uz pozivnicu, a zamišljen kao mjesto na kojem će se istovremeno četovati, pregledati i slati mejlovi, vršiti društveno umrežavanje i koristiti Wiki usluge. Interfejs je bio prava zbrka, djelovao je pretrpano i korisnici su ga smatrali zbunjujućim.



Google Labs (2011)
Zamišljen kao slobodan prostor na netu, gdje korisnici mogu da isprobavaju test proizvode i razmjenjuju stručna mišljenja, nije baš postao omiljeno sastajalište programera, entuzijasta i zaljubljenika u razvoj veb i mobilnih aplikacija. Google je negdje omanuo...



Google Notebook (2011)
Korisnicima nije bila zanimljiva opcija da dijelove internet pretraga, kratkih tekstova i druge pisane sadržaje čuvaju u Googlovoj digitalnoj bilježnici. Dio funkcja ove usluge sada se koristi u Google Keep servisu, dostupnom i kroz mobilnu aplikaciju.



Google Buzz (2011)
Integrisan u GMail, Buzz je trebalo da ohrabri korisnike da češće komuniciraju putem mikroblog servisa, komentara, međusobnih prepiski i IM poruka. Projekat je živio više godina, ali nije ostvario svoj cilj.



Google Knol (2012)
Besramna kopija Wikipedije nije našla put do tastatura korisnika.



Google Talk (smijenjen 2013)
Jedan od najpopularnijih, potpuno besplatnih, servisa za razmjenu IM poruka i video pozivanje integrisan je u Google Hangouts, koji objedinjuje komunikaciju na smartfonima i računarima, integrišući Google Talk, Google+ IM i još neke Google usluge u jedan servis.



iGoogle (gasi se u novembru 2013)

Bio je vjerovatno i vaš kutak na internetu i početna Home Page stranica nekog od pretraživača (makar nakratko), koja sadrži omiljene informacije, poput pretrage, vremenske prognoze, Wiki odgovora, kursne liste, horoskopa i omiljenih RSS-ova. iGoogle je bio potpuno prilagodljiv, što se izgleda i sadržaja tiče i korisnici su samostalno mogli da kreiraju i jedno i drugo. Pojavio se u maju 2005, kao dio Google Gadgetsa, a u iGoogle je preimenovan tokom 2007. godine.

Da li ste vi koristili neke od ovih usluga i da li vam nedostaju?

(MONDO, foto: Google Press Images)

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

RECENZIJE

TIPS & TRICKS