• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Telefoni stvaraju sve više smeća

Samo Amerika i Kina stvaraju 17 odsto svjetskog e-otpada, u kojem su mobilni telefoni najčešće zastupljeni i stvaraju najviše problema.

 Telefoni stvaraju sve više smeća Izvor: MONDO

Godišnja količina novog elektronskog otpada stvorenog širom svijeta do 2017. godine će, prema prognozama, porasti za trećinu u odnosu na 2012. godinu, navodi se u analizi Ujedinjenih nacija (UN).

E-otpad, koji je definisan kao sve što ima baterije ili priključni kabl, mogao bi postati veliki problem jer često sadrži susptance koje su štetne po zdravlje ljudi i po životnu sredinu, ako taj otpad nije tretiran na odgovorajući način.

Sa druge strane, dio tog otpada može biti recikliran i tako donjeti profit.

Prema pocjeni UN, količina e-otpada će porasti sa 48.9 miliona metričkih tona (53.9 miliona tona) u 2012. na 65.4 miliona metričkih tona (72.09 miliona tona) u 2017. godini.

Ukupnoj svjetskoj količini e-otpada u 2012. godini najviše su doprinjele SAD sa 9.4 miliona metričkih tona, a potom Kina sa 7.3 miliona metričkih tona. Analizom nije obuhvaćena bijela tehnika jer za nju u SAD postoje reciklažni sistemi, a utvrđeno je da najčešću stavku u e-otpadu u SAD predstavljaju mobilni telefoni.

Analiza je objavljena u saradnji sa Institutom za tehnologiju američke savezne države Masačusets i američkim Nacionalnim centrom za elektronsku reciklažu. Autori analize pozvali su na bolje praćenje izvoza e-otpada, navodeći da nedostatak konzistentnog kategorisanja tog otpada otežava izradu efektivnih pravila za njegov tretman.

(MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

RECENZIJE

TIPS & TRICKS