• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Amerikanci "popljuvali" statuu Stiva Džobsa

Amerikanci ne mogu da vjeruju da će "nesrećna statua" Dragana Radenovića biti "način da se Apple sjeća Džobsa".

Na konkursu za skulpturu u čast Stiva Džobsa, kompanija Apple je odabrala djelo beogradskog vajara Dragana Radenovića. Amerikanci su šokirani izborom i ne mogu da vjeruju da će ta "nesrećna statua biti način da se Apple sjeća Džobsa".

Svako ko je ikada vidio bilo koji proizvod kompanije Apple zna da je Stiv Džobs čovjek koji je volio elegantne linije i jarke boje, a ova statua ne predstavlja ništa od toga, piše "Hafington post" i dodaje da je vajar Dragan Radenović možda priznat i dobar, ali to ne znači da je zaštićen od kritike.

Autor teksta je pokušao čitaocima da objasni spornu sklupturu.

"Na njoj se mogu vidjeti slova A i Š. Tu su još i brojevi O i 1. Slova i brojevi su poređani u koloni i izgledaju kao da su privučeni magnetom. Najbolje objašnjenje koje možemo da damo je da su na taj način želeli da predstave Džobsa kao magnet kojim je, govorili su njegovi prijatelji, privlačio svojim govorima. To je najbolje objašnjenje koje smo uspjeli da nađemo."

"Hafington post" piše i da je Džoni Iv, čuveni dizajner kompanije "čak zvao Radenovića da mu kaže da je veoma zainteresovan za njegov rad."

"Očigledno je da se ljudima iz kompaniej Apple svidjela nesavršenost ovog rada, jer ni Stiv Džobs, kako smo naučili poslije njegove smrti, nije bio savršen čovjek", piše list.

Vajar Dragan Radenović je odgovorio na ove negativne kritike. Kaže da ga ne dotiču, a komentar da je skulptura trebalo da bude elegantna i "jarkih boja" ocijenio je kao kič.

"Ovo je samo prijedlog, skulptura nije gotova. Džobs je prije svega bio umjetnik i filozof i ja sam ga tako posmatrao. Ti ljudi ne poznaju elementarne karakteristike skulpture i riječ je o predstavnicima divergentnog umjetničkog gledanja na vizuelne komunikacije. Njihove predstave ograničene su na formu i boju kao i sam pristup skulpturi. To što traže je čisto uljepšavanje stvarnosti, odnsono kič, kako je kič i definisan u ozniljnoj teoriji umjetnosti", kaže Radenović i dodaje da je skulptura umjetnost za sebe koja se razlikuje od slikarstva te stoga takve boje nisu poželjne.

On naglašava da i pored svega poštuje svačije mišljenje, jer se u svojoj dugogodišnjoj karijeri susretao sa negativnim kritikama, ali da bi ono moglo biti malo otvorenije, a ne "apriroi posmatrano sve kroz sopstvenu prizmu", pišu "24 sata".

"Pravo je svakog čovjeka da izrazi svoje mišljenje, a ovo sad prelazi u diskusiju o ukusima o čemu svi znamo da ne vrijedi raspravljati. Ipak, pošto ne odgovaram na kritike nekome iz svoje struke s kim bi imalo smisla nastavljati razgovor, ovako se sve na kraju svodi o raspravu o ukusima."

Radenović kaže da je nakon otkrivanja statue dobio brojne pozitivne kritike iz cijelog svijeta, a najviše iz SAD gdje putuje za 20 dana da se sastane sa čelnicima kompanije Apple i dogovri sve detalje oko izrade statue.

(MONDO, foto: Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

RECENZIJE

TIPS & TRICKS