Zato i ulaže u kompaniju koja razvija slobodan Android, bez ograničenja kompanije Google.
- Google Search mora biti prioritetan pretraživač i
- Google aplikacije moraju biti instalirane na telefonu.
Zauzvrat proizvođači hardvera će dobiti besplatan Android OS, pristup Google Play prodavnici i pristup YouTube servisu. Mnogima je muka od ovakve Google politike, ali moraju da je pođštuju, jer Android dominira i to im je jedina šansa da prodaju veliki broj telefona.
S druge strane je Microsoft, recimo, koji bi i pored činjenice da ima sopstweni Windows Phone, odnosno Windows 10 sistem za telefone, voleo da jače bude pristutan sa svojim Office, Skype, OneNote, OneDrive i drugim aplikacijama na Androidu, kao i sve popularnijim uslugama Cortana ili Bing pretragom.
Iz tog razloga, tvrdi blog Wall Street Journala, Microsoft je uložio "nekoliko" miliona dolara u Cyanogen, koji inače želi da otrgne Android od Googla i učini ga manje zavisnim od te kompanije. Microsoft i predstavnici Cyanogena nisu želeli da komentarišu ovu stvar, ali više neimenovanih izvora potvrdilo je za WSJ blog da Microsoft zaista investira u Android.
Prema podacima Cyanogena njihovu verziju Androida u ovom trenutku koristi preko 50 miliona ljudi širom sveta i broj se stalno povećava, a od sredine januara ta kompanija je obezbedila preko 100 miliona dolara za finansiranje daljeg razvoja.