• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Koliko su hard diskovi zaista pouzdani

Autor mondo.rs

To nam otkriva istraživanje tokom kojeg je testirano 40.000 različitih hard diskova tokom nekoliko godina!

Kompanija Blackblaze koja se bavi "bekapovanjem" podataka sprovela je nedavno interesantnu analizu pouzdanosti različitih vrsta hard diskova. Uzorak na kome su vršili testiranje je 40.000 hard diskova koje koriste u svom poslovanju.

Ova kompanija koristi diskove tri različita proizvođača: Seagate, Hitachi i Western Digital. Diskovi su proizvedeni različitih godina, različitih su serija i različitih kapaciteta, tako da predstavljaju dobar presek ponude tih proizvođača. Ova tri proizvođača su, inače odabrana zato što na tržištu nude najbolje odnose cene po gigabajtu, što je kriterijum kojim se vode mnogi kupci hard diskova.

Rezultati su objavljeni na Data Solutions blogu i izgledaju ovako: Najbolje su se pokazali Hitachi hard diskovi. Iako je većina tih diskova starija od dve godine, procenat njihovog otkaza u toku prve godine je oko jedan odsto, a nakon tri godine neprestanog rada, čak 96.9 odsto Hitachi diskova je i dalje bilo potpuno operativno.

Western Digital je prošao za nijansu lošije. Godišnje je otkazivalo oko tri odsto ovih diskova, a nakon tri godine operativno je bilo 94.8 WD diskova, što je i dalje solidan rezultat (ne zaboravite da su ti diskovi tokom testiranja radili bez prekida).

Prema ovom istraživanju najlošije se pokazao Seagate. Zanimljivo je da prve godine obično radi bez ikakvih problema, a onda počinje ubrzano da otkazuje nakon 18 meseci. Na godišnjem nivou, prosečno je otkazivalo devet odsto Seagate diskova, a nakon tri godine više od četvrtine je moralo da bude zamenjeno (radilo je 73.5 odsto prvobitnih diskova).

Dva najpouzdanija pojedinačna modela testu izdržljivosti bila su Hitachi GST Deskstar 5K3000 i Hitachi Deskstar 7K3000, oba kapaciteta 2 TB, kojih je radilo 98 odsto nakon tri godine, dok su se nasuprot tome kao najlošiji pokazali modeli Seagate Barracuda 7200 (1.5 TB) i Seagate Barracude od 3 TB, od kojih je nakon tri godine bilo operativno tek 70.6 odsto diskova.

S obzirom na to da su testirani diskovi radili non-stop, u prosečnom kućnom računaru vreme do otkaza je ipak duže. Inače, za srpsko tržište još uvek niko nije radio ovako opsežno istraživanje, tako da ne postoje pouzdane informacije, ali stručnjaci iz ove oblasti nisu oduševljeni kvalitetom hard diskova koji stižu na naše prostore i vole da kažu: “Više nije pitanje da li će hard disk prestati sa radom, već KADA će prestati”.

A kakvu pouku možemo izvući iz svega ovoga? U suštini je više nego jednostavno - Redovno pravite rezervne kopije (backup) važnih podataka i nikad nećete izgubiti podatke. Ako se ipak desi da disk otkaže poslušnost i izgubite podatke, nije sve izgubljeno, možete se obratiti stručnjacima za spasavanje podataka!

I na kraju, ako vam hard "bućne" u vodu, ne paničite, postoji rešenje i za to!

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

RECENZIJE

TIPS & TRICKS