• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Koliko pametni telefoni zaista vrede?

Autor mondo.rs

Neki podaci će vas iznenaditi.

Vredi onoliko koliko je neko spreman da plati za to - često možete čuti ovu rečenicu. Ali, da li ona može da se odnosi i na pametne telefone?

Nakon svakog video snimka na kom neko rastavlja telefone u delove kako bi saznao koje komponente koliko vrede, obično se dođe do jedne trećine cene uređaja. Da, dobro ste pročitali, komponente koje su ugrađene u telefon kao i svi ostali delovi koštaju tri puta manje od cene po kojoj se telefoni prodaju.

Logično je da ljudi onda postavljaju pitanja u vezi sa ostalim parama, i gde one idu. Zato, nije bitno koliko je neko voljan da plati, nego da li bi trebalo toliko da plati.

Na nekin način, korisnici, tj. kupci su prevareni. Naplaćivati nešto tri puta više od realne cene je previše. Ukoliko neko može da napravi telefon za 230-250 dolara i proda ga za 400 ili 450 dolara, mnogi bi bili oduševljeni.  Međutim, pametni telefoni su postavili standard koji je prihvaćen od strane kupaca, pa se cene flagship uređaja kreću od 650 do 700 dolara. Kome su ove cene uopšte pale na pamet?

Trebalo bi da se zapitamo zašto ove kompanije toliko mnogo zarađuju. Da li je zbog velike marže? To baš i nije slučaj. Odgovor je zato što su kupci odlučili da daju toliko veliku sumu novca za nešto najnovije i u teoriji najbolje. Stvar je u tome da je 650 dolara prevelika cena za flagship telefon koji vredi 230 dolara, piše Pocketnow.

Ali... treba imati i ovo na umu.

U cenu telefona ne ulaze samo komponente i materijali za izradu. Tu su i troškovi proizvodnje, isporuke, distribucije, itd. Ništa od ovoga se neće isplatiti samo. Na to treba dodati i plate zaposlenih, troškove marketinga, kancelarijski prostor i slično. Naravno, na sve to treba dodati i podršku kao i R&D odeljenja (istraživanje i razvoj).

Sve ovo zajedno može da košta mnogo.

Na kraju krajeva, kupci imaju poslednju reč. Koliko možemo da primetimo, ovih dana su spremni da bez problema daju 650 dolara za novi telefon.

Mnogo je stvari o kojima se može diskutovati kada je cena telefona u pitanju. Da li proizvođači preteruju sa reklamiranjem, da li podrška radi posao kako treba da bi cena uređaja bila opravdana?

Čekamo vaše komentare ispod vesti.

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

RECENZIJE

TIPS & TRICKS