• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

SD Partizan ne da svoj "Hram", borba počinje

Partizan godišnje ulaže 700.000 evra za održavanje stadiona na Topčiderskom brdu.

 SD Partizan ne da svoj "Hram", borba počinje Izvor: MONDO

"Braniću stadion Partizana i dinamitom ako treba", poručio je nedavno predsjednik Sportskog društva Partizan Duško Vujošević nakon što je ponovo pokrenuto pitanje u čijem je vlasništvu istorijski objekat na Topčiderskom brdu.

Utakmice, atletska takmičenja, koncerti, sletovi... sve je to dio istorije jednog od najznačajnijih objekata koje imaju Beograd i Srbija, a koji je svojevremeno izgradila vojska, tadašnja Jugoslovenska narodna armija i dala ga Partizanu na korišćenje.

Direktor stadiona Partizana Aleksandar Stepanović kaže za "Sportski žurnal" da se godišnje izdvaja 700.000 evra za održavanje tog sportskog objekta. Od vidljivih stvari, Partizan je svojevremeno, po nalogu UEFA, morao da napravi nove lože na zapadnoj i istočnoj tribini, pojedini toaleti su renovirani, a zamijenjen je i semafor... Sve su to bila ulaganja Partizana, koji je bio u uvjerenju da je Vojska poklonila stadion njemu na korišćenje.

Baš na današnji dan, dakle 9. oktobra 1949. godine odigrana je prva fudbalska utakmica na ovom stadionu. Igrale su reprezentacije tadašnje Jugoslavije i Francuske (1:1).

Stepanović kaže da su stadion gradili borci JNA, omladina, sportisti i građani Beograda, a iznio je i malo poznati podatak da su u projektovanju, uz Miku Jankovića i Kostu Popovića, učestvovala i šestorica njemačkih zarobljenika.

"Početkom 80-ih godina prošlog vijeka, vojska je izgubila interes i prestala je da ulaže u stadion, a Partizan je preuzeo kompletno finansiranje. Prva ozbiljnija investicija je bila rekonstrukcija ramova i temelja... Od tada ih je bilo sijaset", kaže Stepanović.

On je podsjetio da je 1989. godine sklopljen dogovor o tome da vojska da objekat Partizanu bez naknade korisniku, a godinu dana kasnije je napravljen ugovor o prenosu nekretnine na JSD Partizan.

Direktor stadiona Partizan kaže da je čudno što je dva puta stopiran projekat potpune rekonstrukcije stadiona i da je u oba slučaja uslijedio zahtjev vojske za povraćaj vlasništva. To se najprije dogodilo 1997. godine, a potom 2007.

Generalni sekretar SD Milan Obućina za isti list najavljuje veliku borbu za dokazivanje vlasništva tog sportskog društva nad stadionom i poručuje: "Srbijo, ne 'sahranjuj' najbolje i najuspješnije".

(MONDO, foto: MN Press)

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

NAJNOVIJE

Kolumna - Nebojša Šatara

Navijači

MONDO Tim kola

FK BORAC

RK BORAC