Znate li koliko Čelsi trenutno ima pozajmljenih fudbalera i koliko oni koštaju klub? Kako bi prošli da igraju Premijer ligu?
Fudbalski klub Čelsi iz Londona nije aktuelni prvak Evrope, nije potrošio najviše novca tokom leta, nije ni zaradio najviše od prodaje igrača, nije ni najpopularniji klub u Engleskoj, pa ni Londonu, nije ni prvi favorit za osvajanje Lige šampiona, nije klub koji najviše troši na plate svojih igrača...
Ali, u jednoj kategoriji, Čelsi nema takmaca na globalnom planu.
Klub vlasnika Romana Abramoviča trenutno ima 26 fudbalera na pozajmicama širom Evrope i sveta i to nije sve, jer će uskoro biti otvoren vanredni prelazni rok u Engleskoj za "hitne slučajeve" i biće moguće samo pozajmljivati igrače.
Dakle, broj od 26 igrača "na kaljenju" mogao bi da bude još veći, a samim tim i trošak kluba u tom segmentu.
Engleski mediji navode da Čelsi na igrače koji igraju u drugim sredinama troši oko 100 miliona evra!?
Poslednjeg dana prelaznog roka u Evropi, klub su napustili Natanijel Šabolah, koji je otišao u Barnli i Marko van Hinkel, koji je pojačao Milan, pa se tako broj klubova sa kojima Čelsi sarađuje u tom smislu popeo na 22. Igrači koje plaća Abramovič igraju, između ostalog, i u Grčkoj, Čileu...
Delač - Romeu, Kalas, Bertrand - Traore, Marin, Kakuta, Mozes, Atsu - Van Hinkel - Tores.
Najpoznatiji među njima svakako je Fernando Tores, koji će provesti dve godine na pozajmici u Milanu! Međutim, posmatrajući i ostale igrače, stiče se utisak da bi tim sastavljen samo od fudbalera koje Čelsi ustupa drugim timovima mogao da izbori opstanak u Premijer ligi, a možda i više od toga.
Murinjo je u Englesku poslao osmoricu igrača, u Holandiji su četvorica od čega trojica u staroj filijali, Viteseu. U Španiji igraju trojica, u Nemačkoj četvorica, u Grčkoj i Čileu po jedan, u Italiji su trojica i to najkvalitetnijih, a u Francuskoj dvojica.
Oni koje Murinjo nije "udomio" ostaće da nastupaju za rezerve i mladi tim, a njih takođe nije malo i nisu jeftini.
Ipak, za razliku od prethodnih sezona, Čelsi je ove godine i zaradio novac, a ne samo trošio. Prodati su David Luiz, Huan Mata, Romelu Lukaku, Kevin de Brujne, itd, a taj novac utrošen je na restruktuiranje ekipe koja, za sada, deluje silno.
Međutim, ne možemo a da se ne zapitamo zbog čega Čelsi u "špajzu" drži tako veliki broj igrača i kakvu korist od njih ima?
Anketa
Kako bi prošao "pozajmljeni" Čelsi da igra Premijer ligu?
-
Ispao bi
15.63% (5)
-
Izborio bi opstanak
12.5% (4)
-
Bio bi u sredini tabele
40.63% (13)
-
Igrao bi Ligu Evrope
15.63% (5)
-
Plasirao bi se u Ligu šampiona
6.25% (2)
-
Osvojio bi titulu
9.36% (3)
POZAJMICE ČELSIJA U SEZONI 2014/15:
ENGLESKA: Kristijan Atsu (Everton), Patrik Bamford (Midlsbro), Rajan Bertrand (Sautempton), Džamal Blakman (Midlsbro), Natanijel Šabolah (Barnli), Viktor Mozes (Stouk), Kenet Omero (Midlsbro), Džon Svift (Roteram).
HOLANDIJA: Džoš Mekiran (Vitese), Bertrand Traore (Vitese), Valas (Vitese), Stipe Perica (Breda).
ŠPANIJA: Gael Kakuta (Rajo Valjekano), Mario Pašalić (Elče), Ulises Davila (Tenerife).
NEMAČKA: Torgan Azar (Menhengladbah), Tomas Kalas (Keln), Lukas Pjazon (Ajntraht), Oriol Romeu (Štutgart).
GRČKA: Islam Feruz (OFI Krit).
ITALIJA: Marko Marin (Fiorentina), Fernando Tores (Milan), Marko van Hinkel (Milan).
FRANCUSKA: Žoao Rodrigez (Bastija), Matej Delač (Arle).
ČILE: Kristijan Kuevas (Univerzidad de Čile).