• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

EP 2012: BiH na Francuze, Srbi na "azure"

Najteži protivnik BiH u kvalifikacijama za EP 2012. godidne biće Francuska, dok će svjetski prvak Italija biti najveći rival selekciji Srbije.

 EP 2012: BiH na Francuze, Srbi na "azure" Izvor: MONDO

Izabranici Safeta Sušića plasman na veliko fudbalsko takmičenje pokušaće da izbore preko Francuske, Rumunije, Bjelorusije, Luksemburga i Albanije, koje su svrstane u Grupu D.

Prvi utisak, po ocjeni stručnjaka, D grupa je srednje teška. Poređenja radi, u kvalifikacijama za SP u Južnoj Africi, Srbija je bila pobjednik grupe upravo ispred "trikolora" i Rumuna, koji su u Beogradu popili "petardu".

Iz najjačeg šešira reprezentacija BiH dobila je Francusku, koja se na najnovijoj FIFA listi nalazi na sedmom mjestu. Rumunija zauzima 38, Bjelorusija 80, Albanija 97, te Luksemburg, kao najslabija reprezentacija iz D grupe na 124. poziciji.

Protiv Francuske, "zmajevi" su igrali dva puta. U Renu 18.8.2004. godine bilo je 1:1, dok je u Sarajevu dvije godine kasnije Francuska pobijedila sa 2:1. Obje utakmice bile su prijateljskog karaktera.

Sa Rumunima, BiH se takođe susrela dva puta, upisavši oba poraza. U kvalifikacijama za EURO 2004. godine, Rumuni su slavili u Sarajevu sa 3:0, dok su u revanšu bili bolji rezultatom 2:0.

Sa Albanijom, BiH je igrala samo jednom i to davne 1995. godine u Tirani kada su domaćini slavili sa 2:0.

Protiv Luksemburga, BiH ima skor od tri pobjede iz isto toliko utakmica sa gol-razlikom 5:1, dok protiv Bjelorusije nikad nije igrala.

"Orlovi" na svjetskog prvaka



Reprezentacija Srbije igraće sa Italijom, Sjevernom Irskom, Slovenijom, Estonijom i Farskim Ostrvima u Grupi C kvalifikacija za Evropsko prvenstvo.

Raspored utakmica biće naknadno određen, a poznato je da će takmičenje početi 3. septembra ove godine.

Reprezentacija Srbije, SCG i Jugoslavije sa "azurima" odigrala je 21 utakmicu, zabilježila četiri pobjede i osam poraza, uz devet remija.

Ukupna gol-razlika je na strani Italijana - 28:25.

Prvi meč bio je prijateljski (4. novembar 1925) u Padovi, a Italija je pobijedila Kraljevinu SHS (2:1). Posljednja utakmica takođe je bila prijateljskog karaktera - odigrana je 8. maja 2004. godine u Čikagu. Srbija i Crna Gora i Italija su tada remizirale (1:1).

Najčuveniji dueli između Jugoslavije i Italije odigrane su 1968. u Rimu. U finalu Kupa nacija "plavi" su u prvom meču bili daleko bolji protivnik, ali je on završen bez pobjednika (1:1), pa je jedini put u istoriji šampionata Evrope završna predstava ponovljena. U drugoj utakmici Italijani su pobijedili sa 2:0, osvojivši jedinu titulu prvaka Starog kontinenta.

Osam godina ranije u italijanskoj prestonici, u polufinalu Olimpijskih igara, radovali su se Jugosloveni. Pošto ni poslije 120 minuta nije bilo pobjednika, odlučivalo je bacanje novčića, a sreća je tada bila na strani "plavih", koji su u "vječnom gradu" osvojili zlatno olimpijsko odličje.

U kvalifikacijama za velika takmičenja državni tim Srbije je u dva navrata bio u grupi sa "azurima". Pohod na svjetsku titulu 1982. godine u kvalifikacijama su započeli duelima sa Jugoslavijom, pobijedivši je sa 2:0 u Torinu, dok je meč u Beogradu završen bez pobjednika (1:1).

Dvije decenije kasnije žrijeb je spojio Italiju i Srbiju i Crnu Goru u kvalifikacijama za šampionat Evrope u Porugaliji. Oba meča, u Napulju i Beogradu, završena su identičnim rezultatom - 1:1.

Izabranici Radomira Antića nedavno su igrali protiv Sjeverne Irske. U prijateljskom meču u Belfastu, 14. novembra 2009, slavili su golom Danka Lazovića - 1:0.

Slovenci su plasmanom na Mundijal u Južnoj Africi pokazali da niko ne smije da ih potcijeni. U kvalifikacijama su bili drugi u grupi, iza Slovačke, a ispred Češke i Sjeverne Irske. Zato su u baražu eliminisali Rusiju (1:2, 1:0).

Za Slovence nas vežu neprijatna sjećanja - u kvalifikacijama za Evropsko prvenstvo 2002, Jugoslavija je dva puta igrala 1:1 sa Slovenijom. U posljednjem meču ciklusa, u Beogradu, pobjeda je bila neophodna domaćinu za prolaz dalje, ali su gosti odoljeli po jakoj kiši na stadionu u Humskoj.

Prethodno, "plavi" su na startu Evropskog prvenstva 2000. protiv Slovenije stigli od 0:3 do 3:3.

Estonija se nije proslavila u minulim kvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo, zauzela je pretposljednje, peto mjesto u grupi sa Španijom, BiH, Turskom, Belgijom i Jermenijom.

Farani su "stare mušterije" Antićevim igračima, jer su ih na putu do Južne Afrike dva puta savladali sa po 2:0.

Zanimljivo je da je Izvršni odbor UEFA odlučio da Rusija i Gruzija, kao i Jermenija i Azerbejdžan, ne mogu da budu u istoj grupi, iz političkih razloga.

Srpska reprezentacija propustila je prethodna dva evropska prvenstva, u Portugalu 2004. i u Austriji i Švajcarskoj 2008.

Svečana ceremonija održana je u Palati za kulturu i nauku u Varšavi, a kuglice su "žrijebali" legendarni fudbaleri, inače ambasadori Evropskog prvenstva, Poljaci Andrej Šarmah i Zbignjev Bonjek, i Ukrajinci Oleg Blohin i Andrej Ševčenko.

Utakmice Evropskog prvenstva 2012. igraće se u osam gradova - Vroclavu, Poznanju, Gdanjsku, Varšavi (Poljska), Ljvovu, Kijevu, Donjecku i Harkovu (Ukrajina).

Prvi meč na programu je 8. juna 2012. u Varšavi, a finale je predviđeno za 1. jul u Kijevu.



GRUPA A: Njemačka, Turska, Austrija, Belgija, Kazahstan, Azerbejdžan.

GRUPA B:
Rusija, Slovačka, Republika Irska, Makedonija, Jermenija, Andora.

GRUPA C:
Italija, Srbija, Sjeverna Irska, Slovenija, Estonija, Farska Ostrva.

GRUPA D:
Francuska, Rumunija, BiH, Bjelorusija, Albanija, Luksemburg.

GRUPA E: Holandija, Švedska, Finska, Mađarska, Moldavija, San Marino.

GRUPA F: Hrvatska, Grčka, Izrael, Letonija, Gruzija, Malta.

GRUPA G:
Engleska, Švajcarska, Bugarska, Vels, Crna Gora.

GRUPA H:
Portugal, Danska, Norveška, Kipar, Island.

GRUPA I: Španija, Češka, Škotska, Litvanija, Lihtenštajn.

Aktuelni šampion Evrope je Španija.

Najviše uspjeha na kontinentalnim takmičenjima imali su Nijemci, osvojili su tri titule. Španci i Francuzi su se po dva puta peli na krov Evrope, a po jednom Sovjetski Savez, Čehoslovačka, Italija, Holandija, Danska i Grčka.

(MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

NAJNOVIJE

Kolumna - Nebojša Šatara

Navijači

MONDO Tim kola

FK BORAC

RK BORAC