Sudija koji je oštetio "orlove" protiv Švajcarske nastavlja da sudi na Svetskom prvenstvu.
VAR tehnologija, po mišljenju predsednika Sudijske komisije FIFA, Pjerluiđija Koline, sjajno funkcioniše tokom Svetskog prvenstva u Rusiji.
Nažalost, ne i po mišljenju navijača Srbije.
I dalje svi žalimo zbog nedosuđenog penala za "orlove" u duelu sa Švajcarskom (1:2), kada su dvojica protivničkih igrača rvačkim zahvatima držali Aleksandra Mitrovića u kaznenom prostoru, ali se pištaljka sudije Feliksa Briha nije čila. Ne samo da nije dosudio najstrožu kaznu, već je Nemac odlučio da i ne pogleda video snimak sporne situacije, iako mu je novim pravilima to omogućeno.
Slično je bilo i u duelu između Tunisa i Engleske, kada je "žrtva" bio Hari Kejn, međutim, Englezi su i pored toga pobedili, a potom i prošli u osminu finala. Za razliku od Srbije.
O te dve sporne situacije govorilo se u petak na sastanku Sudijske komisije FIFA, a njen predsednik, proslavljeni italijanski arbitar Pjerluiđi Kolina, odbio je da direktno odgovori da li su donete pogrešne odluke.
"Ne bih ulazio u detalje. Postoji mogućnost da su sudije pogrešile, ali u globalu možemo da budemo zadovoljni jer je procenat uspešnosti VAR 99,3 odsto, Ostala su još neka 'sitna podešavanja'", rekao je Italijan.
Ne samo da nije kritikovao, već je Kolina odlučio da Feliks Brih ostane među onima koji će nastaviti da sude utakmice Mundijala.
Što se tiče video-tehnologije, saopšteno je da je VAR korišćen u 335 slučajeva, od čega je 99,3 odsto bilo ispravnih odluka, dok su sudije bez ove pomoći bile u pravu u 95 odsto situacija.
- PENALI -
U dosadašnjem toku Mundijala, odnosno posle mečeva grupne faze, dosuđeno je 14 penala, što je više nego u Južnoj Africi 2010. i u Brazilu 2014. godine. Sedam penala je izvedeno na osnovu direktnih odluka sudija, a druga polovina (dakle, 7) uz podršku VAR.