Bivši predsjednik FSS Zvezdan Terzić poslije tri godine skrivanja predao se jutros policiji, a oko 11 časova sproveden je u Okružni zatvor u Beogradu.
On će narednih dana pred Višim sudom u Beogradu iznijeti odbranu na optužbe da je od transfera tri fudbalera OFK Beograd, zajedno sa trojicom saradnika, protivpravno prisvojio oko četiri miliona evra.
Portparol Višeg suda Dušica Ristić izjavila je Tanjugu da taj sud još nije zvanično obaviješten o Terzićevoj predaji i da zbog toga ne može da precizira kada bi moglo da se očekuje njegovo privođenje u sud.
Bivši predsjednik Fudbalskog saveza Srbije i direktor OFK Beograda, u pratnji advokata Ante Boškovića prijavio se jutros odjeljenju za potrage beogradske policije, a "iza rešetaka" Okružnog zatvora ostaće shodno rješenju Višeg suda u Beogradu koji mu je posle bekstva iz Srbije u januaru 2008. godine odredio pritvor i raspisao za njim međunarodnu potjernicu, rekao je Tanjugu direktor policije Milorad Veljović.
Portparol Uprave za izvršenje krivičnih sankcija Zorana Vučićević izjavila je Tanjugu da je Terzić predat Okružnom zatvoru u Beogradu nešto prije 11 sati gde će biti u pritvoru po rješenju o pritvoru Višeg suda u Beogradu.
Početak suđenja Terziću i trojici njegovih saradnika zbog sumnje da su nezakonito prisvojili oko četiri miliona evra od transfera fudbalera OFK "Beograd" u inostrane klubove, zakazan je za 17. januar 2011. u Višem sudu pred sudskim vijećem sudije Danka Lauševića.
Prema navodima advokatske kancelarije Batić koja ga brani, Terzić se stavio na raspolaganje srpskim pravosudnim organima, jer želi da na sudu dokaže svoju nevinost, odnosno da nije kriv za optužbe za koje se tereti.
Advokat Batić najavio je da će tražiti da se Terziću ukine pritvor i podsjetio da je prošle godine u julu kao garancija da će se odazivati pozivima suda za njegovu odbranu sa slobode ponuđeno jamstvo od 200.000 evra, o čemu sud do sada nije odlučio.
Batić je izrazio nadu da će sud prihvatiti njegov prijedlog, jer su se, kako je naveo "stekli uslovi da se postupak normalno odvija".
"Terzić vjeruje u srpsko pravosuđe pred kojim je optužen za transfer trojice fudbalera OFK Beograd. On će sudu predočiti dokaze na sve okolnosti i ukazati da je njegov progon bio samo u funkciji medijske kampanje bivše vlasti", navedeno je u saopštenju njegovog branioca.
Terzić se poslije odlaska iz Srbije u više navrata preko medija obraćao javnosti putem intervjua i pisama tvrdeći da nije kriv i da su sve optužbe protiv njega montirane.
Mediji su posljednje tri godine špekulisali da se krije na relaciji Crna Gora - Rusija, a Ministarstvo pravde Srbije najavilo je da će tražiti hapšenje i izručenje svih okrivljenih koji se nalaze u Crnoj Gori posle zaključenja sporazuma o izručenju okrivljenih, koji je počeo da se primjenjuje odmah po potpisivanju 29. oktobra u Beogradu.
Prošle godine u februaru crnogorska policija demantovala je inicijalnu vijest da je Terzić uhapšen u Tivtu na jednoj utakmici OFK Beograda, tvrdeći da je greškom lišen slobode čovjek koji "ima dosta sličnosti sa njim".
Terzićevi branioci nisu ulagali prigovor na optužnicu koja je 7. jula podignuta protiv njega i trojice njegovih saradnika zbog zloupotrebe službenog položaja u vezi sa transferima fudbalera u inostrane klubove, kako se ne bi gubilo vrijeme i što prije zakazao glavni pretres.
Osim Terzića, koji je ranije bio i direktor OFK Beograda, optužnicom su obuhvaćeni i bivši funkcioneri tog kluba Milovan Ikodinović, Vladimir Bulatović, i fudbalski menadžer Dušan Podunavac.
Oni se terete za krivično djelo zloupotreba službenog položaja, za koje im prijeti kazna od dve do 12 godina zatvora.
U optužnici Višeg tuzilaštva navodi se da je Terzić tokom 1998, kao direktor OFK Beograda, uz Ikodinovićevu pomoć, protivpravno za sebe prisvojio 1,1 milion tadašnjih njemačkih maraka, od transfera fudbalera tog kluba Vanje Grubača u FK "Hamburger" iz Hamburga.
U otužnici je dalje navedeno da je Terzić 2003. kao direktor OFK Beograda, od transfera fudbalera Srđana Stanića u moskovski Spartak, pribavio preduzeću "Intergrajtid investiment" 1,3 miliona evra.
Terzić se tereti i da je Bulatovića sa umišljajem podstrekao, dok mu je u tome pomogao Podunavac, da od transfera Branislava Ivanovića u Lokomotivu iz Moskve pribavi protivpravnu imovinsku korist preduzeću "Gardijan vorldvajd" od dva miliona evra, tokom 2005. godine, navedeno je u optužnici.
Bulatović se tereti da je kao direktor OFK-a 2006. godine Podunavcu koji je bio fudbalski menadžer, pribavio protivpravnu imovinsku korist od 100.000 evra, od transfera fudbalera Stevana Stošića u špansku Malagu.
(Tanjug)