ABA 2: Dobar otpor Slobode, ali ipak poraz u Splitu

Tuzlaci dugo imali aktivan rezultat u Splitu, ali hrvatski tim ipak slavio.

U 15. kolu Druge ABA lige, u duelu sa Splitom, košarkaši Slobode odigrali su odlično prvo poluvrijeme, ali su nakon 23 minuta dopustili rivalu da prvi put povede, te prednost sačuva do kraja.

Istina, Tuzlaci su četiri minuta prije kraja ponovo stekli vođstvo, ali nisu znali da ga sačuvaju, pa su Splićani novim preokretom stigli do sedmog ovosezonskog trijumfa rezultatom 69:63.

SPLIT - SLOBODA 69:63 (12:14, 13:13, 24:16, 20:20)

Veoma tvrdi igralo se u prvih 20 minuta. Dominirale su odbrane, a Tuzlaci su imali nešto više od igre tokom uvodne dvije četvrtine.

Ipak, ključna je bila treća, koju je hrvatski tim riješio u svoju korist 24:16, te u tom kvartalu "prelomio" meč.

Imali su gosti šansu na kraju, ali kratko je trajala nada Tuzlaka, koji su očajno odigrali posljednjih nekoliko minuta susreta, te rivalu dopustili da serijom 10:3 omogući slavlje svojim navijačima.

Ni odlična partija Sanija Čampare i dabl-dabl nisu bili dovoljni da se izbjegne neuspjeh.

Mladi Sarajlija ubacio je 10 poena, imao čak 13 asistencija, te dodao pet uhvaćenih lopti, ali osim Dejana Janjića (15 poena), te Martavijusa Meknajta i Roberta Rikića, koji su ubacili po 11 poena, nisu imali raspoloženih saigrača koji bi ih poveli do pobjede.

Prvo ime susreta bio je Mateo Kedžo, koji je meč završio sa 19 poena, dok su dvocifren učinak ostvarili i Amerikanci Džamel Moris (14) i Džejms Vošington (13).

SPLIT: Vošington 13 (5 sk, 8 as), Rebić 4, Kedžo 19, Gabrić 5 (6 sk), Runjić, Šarić, Bajo 8 (7 sk), Kovačević, Vrgoč 2, Moris 14 (7 sk), Vranković 4.

SLOBODA: Anđelija, Greg 8 (5 sk), Jakupović, Janjić 15 (7 sk), Dedajić, Čampara 10 (5 sk, 13 as), Krajinić, MekNajt 11 (5 sk), Manjgafić 4, Rikić 11 (8 sk), Omerović, Grubor 4 (7 sk).

Sutjeska - Spars

TABELA: Borac 13-2, MZT 11-4, Široki 9-6, Domžale 8-7, Rogaška (-1) 8-6, Sutjeska (-1) 8-6, Split 7-8, Novi Pazar 6-9, Lovćen 6-9, Dinamik (-1) 6-8, Sloboda 4-11, Spars (-1) 2-12.