Plivanje je jedna od lepotica svakih Letnjih olimpijskih igara. Evo prvih rezultata, medalja, novih svetskih rekorda...
Ukras svakih Letnjih olimpijskih igara su atletika i plivanje.
Dok čekamo da sportisti istrče na atletsku stazu i zakorače u polje, u bazenu se uveliko ustalasala voda.
Australijske plivačice postavile su novi svetski rekord na putu do zlatne medalje u štafeti 4x100 na Olimpijskim igrama u Rio de Žaneiru!
Australijanke su deonicu prešle za tri minuta i 30,65 sekundi, čime su popravile svoj rekord od prošle godine 3:30,98. Amerikanke su završile sa nacionalnim rekordom od 3:31.89. Treća je bila Kanada sa 3:32.89.
Simone Manuel i Ebi Vajcel vodile su na pola trke, ali onda su australijske sestre Bronte i Kejt Kempbel bile brže u poslednje dve etape.
Mlađa Bronte je pretekla Danu Volmer, a Kejt je bila brža od američke zvezde Kejti Ledecki.
Ranije je Mark Horton pobedio na 400 metara slobodno, tako da Australija sada ima dva olimpijska zlata. Pre četiri godine u Londonu osvojila je samo jednu.
Mađarska plivačica Katinka Hosu osvojila je svoju prvu olimpijsku medalju, a ujedno je i postavila novi svetski rekord u trijumfu na 400 metara mešovito.
Mađarska zvezda koja ima nadimak "Gvozdena dama" zbog svog napornog rasporeda treniranja popravila je rekord za više od dve sekunde. Ona je trku završila za četiri minuta i 26,36 sekundi, i tako prevazišla vreme od 4:28,43 Kineskinje Je Šiven.
Bila je to zapravo trka sjajne plivačice same sa sobom, jer je publika na TV ekranu tokom većeg dela trke gledala samo njeno odstojanje u odonosu na žutu liniju svetskog rekorda, koja se u bazenu ne vidi. Oni koji su finale pratili preko malih ekrana mogli su i vizuelno da primete o kakvoj se dominaciji radilo.
Srebrnu medalju osvojila je Amerikanka Maja Dirado sa 4:31,15, dok je Špankinja Mireija Belmonte Garsija osvojila bronzu sa 4:32.39.
Hosu ima devet medalja sa svetskih prvenstava, od čega pet zlatnih, ali ovo joj je prva olimpijska medalja.
Australijski plivač Mek Horton pobedio je danas na 400 metara slobodno, pobedivši rivala Sun Janga iz Kine.
Horton je deonicu preplivao za tri minuta i 41,55 sekundi. Sun je bio sporiji za 13 stotinki, dok je bronzana medalja pripala Italijanu Gabrijeleu Detiju.
Horton je u pretposlednjoj etapi preuzeo vođstvo ispred Suna, dotadašnjeg olimpijskog šampiona. Posle trke se, međutim, videlo u koliko su lošim odnosima njih dvojica, jer su iz bazena izašli jedan pored drugog i potpuno su se ignorisali.
Australijanac je posle kvalifikacija za ovu trku ispričao da je došlo do manjeg incidenta pre početka Igara.
"On me je poprskao vodom da me pozdravi, ali ja nisam odgovorio jer nemam vremena za prevarante koji se dopinguju", rekao je Horton.
Sun je 2014. godine odslužio tromesečnu suspenziju zbog korišćenja zabranjenih supstanci.
Japanski plivač Kosuke Hagino prekinuo je dominaciju SAD na 400 metara mešovito, pošto je osvojio zlatnu medalju. Srebrna je pripala Amerikancu Čejsu Kejlišu, a bronzu je osvojio još jedan Japanac Daija Seto.
Hagino i Seto odmakli su od ostatka trke na leptiru i leđnom stilu, a onda je Kejliš počeo da ih pristiže, da bi na prsnom pretekao Setoa i napao vodećeg Hagina.
Japanac je, međutim, zadržao prednost i pobedio za četiri minuta i 6,05 sekundi. Hagino je u Londonu pre četiri godine osvojio bronzanu medalju. Kejliš je završio za 4:06.75, a Seto za 4:09.71.
Hagino je postao prvi neamerikanac koji je osvojio zlato na 400 metara mešovito još od 1992. godine i Barselone.
Aktuelni olimpijski šampion bio je Rajan Lokti, ali on je u američkim kvalifikacijama bio treći i nije uspeo da se plasira na Igre. Majkl Felps je bio šampion 2004. i 2008, ali je ove godine odustao od učešća u disciplini.
Tom Dolan je bio šampion na Igrama 1996. i 2000. godine.