Jedno lice je poginulo u sukobima egipatske policije i demonstranata koji su se okupili na centralnom trgu u Kairu, protestujući zbog odluke egipatskog suda da oslobodi odgovornosti bivšeg predsednika. Mubarak uskoro na slobodi?
Više od hiljadu ljudi okupilo se sinoć na ulazu na Trg Tahrir, centar protesta protiv Mubaraka 2011. godine, uzvikujući: "Narod traži smenu režima!", "Dole vojni režim", ali i parole protiv Mubaraka i aktuelnog predsednika Abdela Fataha al-Sisija.
Bivši egipatski predsednik mogao bi ranije da bude pušten na slobodu, pošto je odslužio dve trećine zatvorske kazne po optužbi za korupciju, saopštio je danas njegov advokat. Advokat Farid al-Dib izjavio je, međutim, za AFP, da bi 86-godišnji Mubarak mogao da bude ranije pušten iz vojne bolnice gde kaznu služi jer je "već odslužio dve trećine svoje kazne" kada se uzme u obzir vreme koje je proveo u pritvoru od hapšenja 2011.
Egipatska policija upotrebila je suzavac i vodene topove kako bi rasterala više od hiljadu demonstranta, piše AFP.
Odluku suda oduševljeno su dočekale Mubarakove pristalice, koje tvrde da su tri decenije njegove vladavine bile uspešne i stabilne.
Posle svrgavanja Mubaraka, usledile su gotovo četiri godine previranja u zemlji, u kojoj je prošle godine, posle masovnih protesta, vojska srušila s vlasti i njegovog islamističkog naslednika Muhameda Morsija.
Egipatski sud odbacio je tužbu Mubaraka zbog ubijanja demonstranata za vreme protesta 2011. u kojima je zbačen s vlasti.
Sud je oslobodio Mubaraka i optužbi za korupciju prilikom izvoza gasa u Izrael, ali će on ostati u zatvoru zato što služi trogodišnju kaznu zatvora zbog korupcije u drugom, odvojenom slučaju.
Tokom protesta u kojima je svrgnut Mubarak ubijeno je oko 800 ljudi. Demonstranti su se tokom 18 dana protesta sukobljavali sa policijom širom zemlje i palili policijske stanice.
Mubarak je prvostepeno osuđen na doživotni zatvor za smrt demonstranata, ali je Apelacioni sud 2012. godine poništio ovu presudu iz proceduralnih razloga.
Nova presuda trebalo je da bude izrečena 27. septembra, ali je glavni sudija al-Rašidi to odgodio jer nije završio pisanje obrazloženja.