U Savetu bezbednosti UN održana je sednica o Kosovu koju je obeležila žustra rasprava šefa srpske diplomatije Ivice Dačića i kosovske ambasadorke Vljore Čitaku, ali i neslaganje među članica Saveta bezbednost o budućnosti o Unmiku.
Ministar spoljnih poslova Srbije Ivica Dačić je kritikovao izveštaj UNMIK-a navodeći da je izostao deo koji se odnosi na pritiske na kosovske Srbe tokom izbornog procesa, prenosi RTS.
Nema napretka o formiranju Zajednici srpskih opština i pravosuđu, rekao je Dačić, upozoravajući da je sporazum o SZO potpisan pre četiri godine.
"Uvek možemo pronaći razlog za odgađanje... Očekujem vaše sagledavanje objektivnog stanja, a ne stavove koji relativizuju. Srbija će ispuniti sve što je predviđeno Briselskim sporazumom", rekao je Dačić.
On je upozorio na "ogromnu političku nestabilnost" na Kosovu.
Šef srpske diplomatije je, takođe, rekao i da pravosuđe na Kosovu "nije u stanju ili ne želi" da procesuira počinioce zločina nad Srbima.
Naveo je odluke kosovskih sudova da oslobode Samija Ljuštakua i Ljirima Jakupija, poznatog i pod nadimkom "komandant Naci", obustavljanje istrage o ubistvu Srba u Starom Gracku, kao i nepronalaženje počinilaca ubistva srpskih dečaka kraj reke Bistrice.
Podsetio je da je proterano 200.000 Srba sa Kosova.
"Da li mislite da to više ne treba da se pominje i da je to legitimizovano time što se to desilo? Hoće li iko pomenuti potrebu da se Srbi vrate. Statistika je porazna. Ako je bilo genocida, to znači da sada Albanca treba da ima manje", rekao je Dačić.
On je naveo da je prema popisu iz vremena SFRJ u Prištini bilo 43.885 Srba, a da ih je prema popisu iz 2011, ostalo samo 430.
"To je 100 puta manje za 30 godina. Pa da li je to etničko čišćenje i genocid nad Albancima ili nad Srbima? U Uroševcu sada ima 32 Srba, 600 puta manje nego ranije, u Podujevu ih bilo 2.242, a danas 12, što je 200 puta manje. U Prizrenu, gde sam rođen, ih je ranije bilo 11.650, 2011 - 231, a danas samo 27. Svaki kometar je suvišan i zato molim vas da više ne koristite te lažne činjenice da ste žrtve etničkog čišćenja. Ko je kriv za zločine neka odgovara, ali najveće žrtve su Srbi", rekao je Dačić.
Predstavnica Kosova, Vljora Čitaku je zatražila okončanje misije UN na Kosovu, navodeći da se novac potrošen na UNMIK može "bolje potrošiti".
Specijalni predstavnik generalnog sekretara UN i šef Misije UN na Kosovu Zahir Tanin pozdravio je danas inicijativu predsednika Srbije Aleksandra Vučića za unutrašnji dijalog o Kosovu i istakao da bi dijalog Beograda i Prištine trebalo da se nastavi što pre, pozvavši Prištinu na ozbiljnost i odgovornost.
Nakon tri meseca predizborne kampanje i postizborne neizvesnosti, Tanin je naglasio važnost da Kosovo krene napred ozbiljno i odgovorno, i da međunarodna zajednica radi zajedno u daljem pružanju suštinske podrške, saopštio je UNMIK.
Tanin je, predstavljajući putem video-linka ambasadorima država članica SB UN najnoviji tromesečni izveštaj generalnog sekretara UN o radu UNMIK-a i situaciji na Kosovu, ocenio da Vučićeva inicijativa predstavlja "važan razvoj situacije u regionu".
"Kao sto nas istorija uči, postizanje fer, teških i često bolnih kopromisa iziskuje snažno liderstvo sa svih strana", istakao je Tanin, napomenuvši da su mir i stabilnost u regionu povezani sa mirom i stabilnošću na Kosovu i normalizacijom odnosa Beograda i Prištine.
Tanin je primetio da je napredak u dijalogu Beograda i Prištine usporen političkim procesima i jedne i druge strane, ali i delimičnom primenom dosad postignutih sporazuma.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić pozvao je ranije građane Srbije na unutrašnji dijalog o KiM, kako ne bi taj teret ostavili potomcima i zato što je potrebno da svi zajedno pronađemo odgovor koji će biti trajan i isključiti sukob kao opciju.
ŽUSTRA RASPRAVA DAČIĆA I ČITAKU
Na kraju sednice Saveta bezbednosti UN o Kosovu se razvila žustra rasprava između Ivice Dačića i kosovske ambasadorke u SAD Vljore Čitaku, a Dačić je tom prilikom zapadnim zemljama poručio da pogađaju srpski narod zalaganjem za ukidanje UNMIK-a.
"Čitaku je uvredila sednicu rekavši da je ovo jedna šarada... Mnogo više me brine to što su SAD, Britanija i Francuska očigledno usaglasile stav sa Kosovom oko potrebe okončanja Misije UN na Kosovu", rekao je Dačić.
"Vi jeste velike sile, ali ovim duboko pogađate srpski narod. I srpske žrtve traže pravdu, isto kao i albanske i sve druge", istakao je Dačić, dodavši da "ako neko misli da je situacija na Kosovu rešena, onda živi u dubokoj i debeloj zabludi".
Na sednici je predstavljen Izveštaj generalnog sekretara Antonija Gutereša za period od 16. aprila do 15. jula ove godine.