"Dupli" poraz Igokee u Ljubljani, za veliku brigu!

Debakl Aleksandrovčana protiv Olimpije 69:92, kojim su došli u veoma tešku situaciju u borbi za opstanak. Igokea je sada na pretposljednjem mjestu, koje vodi u baraž za opstanak u ABA ligi.

Veoma loš meč odigrali su košarkaši Igokee na gostovanju Olimpiji, pa ne čudi ubjedljiv poraz u "Stožicama", 92:69 (24:12, 24:21, 26:19, 18:17).

OLIMPIJA - IGOKEA 92:69

Osim neuspjeha u Ljubljani, za brigu treneru Aleksandrovčana Draganu Nikoliću je i ubjedljiva razlika od 25 poena, kojom je slovenački tim "poništio" poraz iz Laktaša (105:115), pa ću u slučaju da ekipe ligaški dio sezone završe sa istim brojem bodova, Slovenci biti u prednosti.

Na kraju sezone, 11. tim prve ABA lige i drugoplasirani tim iz nižeg ranga, igraće baraž za mjesto u višem rangu. Baraž će se igrati na dvije dobijene utakmice, a prednost domaćeg terena imaće tim iz višeg ranga.

Ovim porazom Igokea je pala na pretposljednje mjesto na Jadranu, koje na kraju sezone vodi u doigravanje za opstanak u ABA ligi.

Do kraja sezone, "igosi" će još igrati kod kuće protiv Mornara i Zadra, dok će između ova dva meča gostovati Partizanu.

Mnogo toga moglo bi zavisiti i od duela posljednjeg kola u Novom Mestu, gdje će Krka biti domaćin Olimpiji.

Aleksandrovčanima apsolutno ništa nije polazilo od ruke. Osim samog početka, kada su u nekoliko navrata imali prednost, veći dio utakmice domaći su kontrolisali i na kraju zabilježili više nego ubjedljivu pobjedu.

Jedini raspoložen u timu gostiju bio je Danilo Anđušić, koji je odigrao meč sezone ubacivši 21 poen, dok je jedini sa dvocifrenim učinkom bio još Marko Luković (11 poena).

Olimpiju je do trijumfa predvodio Luka Šamanić, koji je potpuno "eksplodirao" u posljednjoj četvrtini i sa nekoliko atraktivnih zakucavanja dizao publiku na noge. Postigao je 18 poena, te dodao osam uhvaćenih lopti, dok su još četiri igrača ubacila više od 10 poena.

Jan Špan meč je završio sa 14 poena i odličnih devet asistencija, Marvin Džouns dodao je jedan manje, Aleksandar Lazić postigao je 12, a Mirza Begić 11 poena.

OLIMPIJA: Džouns 13, Tratnik 2, Špan 14 (9 as), Lazić 12 (6 sk), Šamanić 18 (8 sk), Lorbek 6, Simonović, Lapornik 9, Begić 11, Badžim, Miljenović 3 (6 as), Sanon 4.

IGOKEA: Talić, Lešić 8, Adamović 7, Janković, Milošević 6 (6 sk), Džeret 6 (5 sk), Radivojević 2, Ilić 4, Anđušić 21, Rikić 4, Luković 11 (5 sk).

TOK UTAKMICE:

ČETVRTA ČETVRTINA (18:17):

40 - Ilić neometan u kontri zakucava, a nakon njega i Rikić, za konačnih 92:69.

40 - Odavno je sve riješeno u Ljubljani. Anđušić je precizan, pogađa oba slobodna bacanja, njegovih 20 poena.

36 - Ležerna igra i jednih i drugih u četvrtoj četvrtini. Kao da i košarkaši Olimpije i Igokee jedva čekaju kraj susreta.

35 - Olimpija sve bliža pobjedi, i to razlikom većom od 10 poena, koja im je potrebna da "anulira" poraz u Laktašima.

34 - Konačno pogođen šut sa distance, trojka Adamovića.

33 - Šamanić uništava Igokeu, Olimpija na ogromnih "plus 33", 85:52.

31 - Šamanić zakucava, prvi poeni u odlučujućoj četvrtini. Na drugoj strani Lešić promašuje peti uzastopni šut za tri poena.

TREĆA ČETVRTINA (26:19):

30 - Radivojević polaže tridesetak sekundi prije kraja, ali Igokea ne uspijeva da odbrani posljednji napad - Špan pogađa trojku - 74:52. Miljenović krade loptu par sekundi prije kraja, ali ne uspijeva da pogodi. Olimpija u posljednjih 10 minuta ulazi sa 22 poena prednosti.

29 - Anđušić je upisao 19. poen, njegov najefikasniji meč u sezoni.

28 - Neće šut "igose", iako su imali dva vezana napada. Šamanić lagano pogađa za 69:48.

27 - Uspjela je Igokea konačno da se odbrani, a onda preko Miloševića konačno smanji zaostatak ispod 20 poena, 65:46.

26 - Luković je sada pogodio uz prekršaj, te realizovao dodatno slobodno bacanje.

25 - Sada već egzibiciona igra domaćih. Džouns lako zakucava za 65:39.

Petrol Olimpija - Igokea
Izvor: YouTube/ABA liga

24 - Anđušić je jedini raspoložen u timu gostiju. Postigao je 15 poena, dok niko od ostalih igrača Igokee nije ni blizu dvocifrenog učinka.

23 - Igokea bez koša za dva i po minuta treće četvrtine, dok domaći nastavljaju da rešetaju. Na 61:33 (serija 13:0) Nikolić traži taj-aut.

22 - Dva minuta igre u nastavku i 9:0 za slovenački tim, nakon što je i Begić pogodio, 57:33, za najveću prednost Olimpije.

22 - I Šamanić je precizan, 55:33.

21 - Treći kvartal počinje zakucavanjem kapitena domaćih, Rebića, za 50. poen domaćih. Na drugoj strani Igokea ponovo ne pogađa, što koristi Lapornik i novom Trojkom ponovo vodi svoj klub na "plus 20".

POLUVRIJEME: Zasluženo vođstvo Olimpije na poluvremenu protiv Igokee, koja nije imala rješenja za raspoložene domaćine. Lazić sa 12 poena predvodi tim iz Ljubljane, dok su Špan (pet asistencija) i Džouns dodali po devet. Anđušić sa 13 poena, ujedno jedini košarkaš Igokee koji je pogodio trojku u prvom poluvremenu, najefikasniji je u timu gostiju.

DRUGA ČETVRTINA (24:21):

20 - Lazić poentira u posljednjem napadu. Olimpija na odmor odlazi sa 15 poena razlike. Moraće "igosi" u nastavku da zapnu ako žele nadoknaditi popriličan zaostatak.

20 - Ulazimo u posljednji minut prvog poluvremena. Olimpija i dalje ima veoma sigurno vođstvo, 46:32.

18 - Konačno trojka "Igosa", i to Anđušića, koji je uz to i fauliran. Precizan je sa linije penala, te u jednom napadu postiže četiri poena.

17 - Drugi faul Rikića, i to veoma loš. Ponovo će Špan imati priliku za "dva plus jedan", što i čini.

16 - Još jedan pogodak domaćih košarkaša van linije 6,75 (6/11). Lorbek je povisio na 40:24, da bi Lazić u narednom napadu uvećao prednost. S druge strane, Aleksandrovčani nisu pogodili niti jednu trojku iz 10 pokušaja.

15 - Napravila je Igokea 8:0, ali Lapornik svojom drugom trojkom prekida niz rivala.

14 - Konačno period nešto bolje igre Igokee i mini-serija 6:0, nakon koje je trener domaćih Saša Nikitović morao da reaguje i zatraži tajm-aut.

13 - Još jedan promašaj Lešića, ali Luković popravlja situaciju. Konačno poeni Aleksandrovčana.

13 - Ponovo Nikolić pokušava minutom predaha da zaustavi raspoložene domaće košarkaše, koji već imaju 20 poena prednosti - 34:14. "Igosi" ne uspijevaju da odbrane niti jedan napad, dok je i realizacija zakazala. Serija Olimpije 29:4.

12 - Još jedna trojka domaćih, i to Lorbeka, već je 30:14.

11 - Konačno poeni Aleksandrovčana (Luković), ali Lazić uzvraća trojkom, 27:14.

PRVA ČETVRTINA (24:12):

10 - Raste prednost domaćih, novi poeni Džounsa, koji je bez promašaja iz igre (3/3) za 21:12. Ponovo Igokea nije uspjela da poentira, što kažnjava Lapornik i pogađa trojku, 14:0 serije Olimpije, za ubjedljivu prednost na isteku 10 minuta igre - 24:12.

Izvor: YouTube/ABA liga j.t.d.

9 - Sjajna akcija Ljubljančana, alej-up Sanona za Džounsa, Nikolić je prinuđen da traži tajm-aut jer njegova ekipa ima sedam poena "minusa". Trenutno je 19:12 za Olimpiju.

9 - Nešto bolja igra Olimpije u finišu prve četvrtine. Radivojević pravi loš faul, a Špan pogađa sve tri slobodna bacanja, za prvu osjetniju prednost na večerašnjoj utakmici, 17:12.

7 - Nova mini-serija domaćih od 5:0, za novo izjednačenje 10:10.

5 - Dobro izgleda odbrana Igokee za sada. Adamović s druge strane lagano pogađa, a već u narednom napadu i Milošević, za 5:10. Slovenački tim ima već četiri izgubljene lopte i šut iz igre 2/7.

4 - Rezultatska klackalica u "Stožicama", ekipe se smjenjuju u vođstvu. Milošević je sada poentirao, rezultat je 5:6.

3 - Već u narednom napadu, Olimpija stiže do prvog vođstva, preko Šamanića. Mini serija domaćih 5:0.

2 - Prvi poeni domaćina, i to "dva plus jedan". Špan je pogodio "dvojku", a onda bio precizan i sa linije penala.

2 - Dobra odbrana Aleksandrovčana, na drugoj strani lagano pogađa Adamović, za nove poene gostiju.

1 - Luković pogađa uz faul, ali neprecizan je sa linije penala, Igokea vodi 2:0.

- Počinje duel u "Stožicama".

STARTERI:

OLIMPIJA:

IGOKEA:

NAJAVA:

Olimpija (odnos pobjeda i poraza 6-12) i Igokea (5-13) u Ljubljani od 18 časova igraju posljednji meč 19. kola regionalne ABA lige, a do kraja ligaškog dijela sezone na Jadranu poslije tog susreta ostaće još tri kola.

Aleksandrovčanima će praktično svaki od ovih susreta biti od velike važnosti u borbi za opstanak, ali ukoliko slave na večerašnjem gostovanju, biće im otvoren put ka očuvanju abaligaškog statusa.

Osvim večerašnjih rivala, ispadanje iz lige nastojaće da izbjegne i Krka, koja ima skor 5-14. Podsjetimo, najslabije plasirana ekipa naredne sezone neće nastupati u najjačoj ABA ligi, dok će pretposljednji tim igrati baraž za opstanak.

"Igosi" su u prvom duelu ovih rivala u Laktašima slavili 115:105, tako da će i koš-razlika biti veoma bitna i Igokea će, i ako upiše poraz, nastojati da on bude izražen sa manje od 10 poena razlike.

Nakon duela u "Stožicama", tim Dragana Nikolića ugostiće Mornar (2. mart), zatim sedam dana kasnije gostovati Partizanu, te na zatvaranju sezone odmjeriti snage sa Zadrom (17. mart) pred svojim navijačima.

Budite uz MONDO, u tekstualnom prenosu pratićemo dešavanja u Ljubljani...

Mega - Krka 80:72

TABELA: Zvezda 18-1, Budućnost 13-6, Partizan 14-6, Cedevita 14-5, Mega 10-9, FMP 8-11, Zadar 7-12, Mornar 7-12, Cibona 7-12, Olimpija 6-13, Igokea 6-13, Krka 5-14.