• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Snižen kreditni rejting BiH

Agencija za kreditni rejting "Standard end purs" smanjila je rejting BiH za jedan podeok sa "B+" na "B".

 Snižen kreditni rejting BiH Izvor: MONDO

Kreditni rejtin je snižen zbog, kako se navodi, političkih nesuglasica koje spriječavaju formiranje Savjeta ministara.

Agencija je i dužnički rejting BiH stavila pod takozvani kreditni nadzor sa negativnim implikacijama, što znači da će prije doći do smanjenja nego do povećanja, prenijela je danas Radio-Televizija Republike Srpske.

Stavljanje rejtinga na posmatranje odražava vjerovatnoću daljeg spuštanja u niži rang u slučaju da politička i ekonomska situacija ne krene u pozitivnom smjeru. U slučaju da trenutno nepovoljna situacija bude riješena, rejting će se, vjerovatno, stabilizovati na sadašnjem nivou.

"Standards end purs" ističe da su nedostatak Savjeta ministara i napretka u usvajanju budžeta za 2011. i 2012. godinu neuspjesi koji ilustruju dugoročne strukturalne izazove i loše odnose između institucija i političkih frakcija.

Agencija je naglasila da je "samozainteresovana politička pažnja" oslabila uticaj mogućeg pristupa EU, zbog čega se očekuje da će to dalje odvratiti protok kapitala i omesti dugoročni rast.

Rejting "B" označava spekulativnu kreditnu sposobnost i visok kreditni rizik.

Snižavanje kreditnog rejtina BiH sa "B plus" na "B", koji je objavila međunarodna agencija "Standard end Purs" predstavlja veliki udarac na zemlje koji će za posljedicu imati odluke banaka da povećaju kamatnu stopu, ocijenio je u izjavi za Srnu ekonomski ekspert Spoljnotrgovinske komore BiH Dujko Hasić.

Hasić je naglasio da će snižavanje kreditnog rejtinga BiH otežati i privrednicima da dođu do izvora finansiranja, jer to znači i rizično poslovanje, što pokazuju i podaci za prošlu godinu kada je riječ o direktnim stranim ulaganjima koji su na najnižem nivou.

On je istakao da je razlog za snižavanje kreditnog rejtinga BiH prvenstveno političke prirode, odnosno politička nestabilnost zemlje koja traje duži vremenski period, kao i kriza zbog neformiranja vlasti na državnom nivou, te faktora kao što su neusvajanje fiskalnog okvira za 2011. i 2012. godinu, loša poslovna klima i postojanje rasprostranjene korupcije.

"BiH se i prije nalazila u nižem rangu, a sada je, prema agenciji za ocjenu rejtinga, u situaciji koja je definisana kao smeće. Za takvu situaciju u BiH znalo se posebno jer je bankarski sektor u ovoj godini već imao smanjenu kredintu aktivnost", rekao je Hasić.

Prema njegovim riječima, situacija će se sigurno pogoršavati jer će BiH biti u takvoj situaciji da će sredstva koja budu na raspolaganju prvenstveno biti korištena za budžete.

"To će, naravno, stvarati averziju bankarskog sektora prema privredi i ulaganju u poslovne aktivnosti i privredne subjekte zbog zaduženja države. To stvara problem jer nećemo imati investicije, izvoz, stvaranje vrijednosti, a sve je uslovljeno političkom nestabilnošću i nedjelovanjem organa vlasti", rekao je ekonomski ekspert Spoljnotrgovinske komore BiH.

Hasić je podsjetio da BiH po osnovu stendbaj-aranžmana sa Međunarodnim monetarnim fondom od 2012. do 2014. godine mora vratiti 1,6 milijardi KM.

"Ministar finansija u Vladi Federacije BiH Ante Krajina već je najavio da će doći do smanjenja budžeta FBiH do 30 odsto. To opet zatvara krug jer se smanjuju aktivnosti i imaćemo situaciju da investitori ovdje neće, nažalost, dolaziti ni u idućoj godini", smatra Hasić.

On je napomenuo da je snižavanje kreditnog rejtinga BiH i dobar alibi za strane banke koje posluju u BiH da se ne pridržavaju Bečkog sporazuma, prema kojem su se obavezne da održe isti nivo kreditiranja.

"To će naravno situaciju u BiH učiniti još složenijom. Činjenica je da vlasti u ovoj zemlji definitivno prilikom izrade budžeta za narednu godinu moraju razmišljati o redefinisanju strukture rashoda jer bi već u prvom kvartalu naredne godine mogli doći u izuzetno tešku situaciju", dodao je Hasić.

(MONDO/agencije)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE