• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

BiH prijeti grčki scenario?

BiH ima najgori kreditni rejting u regionu i blizu je situacije u kojoj se nalazi Grčka, koja je pred bankrotom.

 BiH prijeti grčki scenario? Izvor: MONDO

Ovo je izjavio Srni Duljko Hasić, ekonomski analitičar Spoljnotrgovinske komore BiH.

Hasić upozorava da je ključni razlog za snižavanje kreditnog rejtinga BiH sa B2 na BZ od strane američke agencije "Mudis" i stavljanje "na posmatranje" - nefunkcionisanje institucija BiH.

"Ova kategorija je još jedan korak ka ivici ambisa u kome se može naći BiH. Sada imamo najgori rejting u regionu i blizu smo situaciji u kojoj se nalazi Grčka koja je u fazi bankrota", ocijenio je Hasić.

On smatra da produženje režima privremenog finansiranja vuče BiH prema scenariju koji bi imao nesagledive posljedice.

"S druge strane, poslovna klima u BiH je izuzetno loša - nema investicija, zapošljavanja, približavamo se onoj psihološkoj granici od 550 000 nezaposlenih, bez tendencije da nedavno formirana izvršna vlast nešto uradi" , naveo je Hasić.

On je istakao da BiH nema konretnih mjera, osim deklarativnih obećanja da će nešto da se dogodi. "Ključna stvar jesu deficiti u budžetima. I dalje se izdaju trezorski zapisi i obveznice i opterećuje zemlja samo za svrhe `protočnog bojlera`, odnosno budžeta koji je enormno visok", pojasnio je ovaj ekonomski analitičar.

On tvrdi da će situacija u BiH biti još više otežana zbog snižavanja rejtinga, jer će doći do pritiska na rast kamatnih stopa, a privrednim subjektima biće izuzetno teško doći do neophodnih finansijskih sredstava.

Sve to će, naglasio je Hasić, usporiti ionako loš privredni rast i direktno uticati na pad životnog standarda stanovništva.

"Vlasti BiH moraju konsolidovati javne finansije, restrukturisati budžet, moraju napraviti neophodne uštede – što bi bila polazna osnova za svaki budući pomak u BiH“, rekao je on.

Hasić je istakao da je ekonomska kriza u BiH u prva tri mjeseca pogoršana, što pokazaju i negativni ekonomski pokazatelji industrijske proizvodnje, zapošljavanja i rasta izvoza.

"To govori da je BiH i dalje u fazi recesije. Nema konkretnih mjera, odnosno strateških pravaca za izlaženje iz ovako teškog stanja. Vlasti BiH moraju pronaći rješenje, jer smo ušli u situaciju kritične zone u kojoj se nalazi Grčka sa ocjenom C, odnosno petog rejtinga zvanog `smeće`", upozorio je Husić.

On je dodao da je BiH, prema "Mudisu", i dalje na posmatranju, što znači da je skopčana sa rizikom da može dobiti i onu najlošiju ocjenu.

"U toj situaciji imali bismo velike probleme, prvenstveno socijalne prirode, odnosno neminovno bi došlo do socijalnih nemira koji bi imali nesagledive posljedice za BiH. Zato je za vlasti zadnji čas da nešto učine, da se počne sa investicijskim ciklusom i da se obezbijedi povoljan poslovni ambijent za strane investicije", rekao je Husić Srni.

Američka agencija "Mudis" snizila je kreditni rejting BiH sa B2 na B3 i stavila BiH "na posmatranje", s mogućnošću daljeg sniženja rejtinga. BiH je spala na dno B-kategorije i samo jedna stepenica dijeli je od ulaska u zonu C. U toj zoni nalaze se zemlje koje su u bankrotu i u koje niko ne investira, a od evropskih država, tu je samo Grčka.

Iz "Mudisa“ je saopšteno da BiH ima slabu perspektivu ekonomskog rasta i visoku stopu nezaposlenosti. "Sa smanjenjem stranih investicija, krizom u Evropi i dugotrajnom političkom nestabilnošću, ekonomija u BiH rasla je sporo nakon izlaska iz recesije i sada se čini da ponovo ulazi u recesiju. Slab rast otežaće pokušaje da se konsoliduju javne finansije, a mogu se pogoršati političke tenzije“, navedeno je iz "Mudisa".

(Srna/MONDO)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE