• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Azija, na svoj užas, pliva u novcu

Aktuelne monetarne rezerve azijskih zemalja, prema ocjeni Svjetske banke iznose oko 4.300 milijardi dolara, i to im je veliki problem.

 Azija, na svoj užas, pliva u novcu Izvor: MONDO

Na prvi pogled blagodet sigurnosti, ovolika rezerva predstavlja teret za Kinu i Južnu Koreju i još neke zemlje ubrzanog ekonomskog razvoja jer se zbog nje vještački naduvava vrijednosti nacionalne valute čime es ugrožava izvoz.

Kako prenosu AFP,Centralna banka Južne Koreje morala je da smanji kamatne stope kao što je prethodno učinio jedan broj zemalja sa rastućim ekonomijama, u pokušaju da smanji pretarani rast vrijednosti nacionalniha valuta, kako bi se spriječio pad izvoza.

Monetarne vlasti Indije, Australije, Novog Zelanda, Tajlanda i Filipina, bile su primorane da posegnu za istom mjerom upravo iz istog razloga.

Cilj takve intervencije je zaustavljanje ogromnog priliva spekulativnog kapitala koji se ove godine nadvio nad azijskim kontinentom, što je prije svega posledica politike prilagođavajućih mjera Federalnih rezervi SAD i centralnih banka Japana i EU što je dovelo do preplavljenosti svjetskog tržista novcem.

Prema ocjeni stručnjaka, dobar dio tog novca potiče iz Azije.

Monetarne rezerve azijskih zemalja, ne računajući Japan, u prvom kvartalu 2013. povećane su za 120 milijardi dolara, dostižući vrijednost od 4.300 milijardi dolara.

Zbog povećane tražnje lokalnih deviza, došlo je do i do njihove precijenjenosti.

Vrijednost južnokorejskog vona je u poslednjih šest mjeseci porasla za 24 odsto u odnosu na japanski jen.

Zbog precijenjenosti nacionalne valute, izvoz južnokrejske robe je smanjen, što je dovelo do privrednog rasta od svega dva odsto prošle godine.

Kako to utiče situaciju "na terenu" vidi se najbolje na primjeru proizvođača automobila. Japanska Tojota je zbog slabljenja jena na primjer utostručila profit prošle godine.

Zbog toga su centralne banake zemalja sa rastućim ekonomijama odlučule da primijene podstijanje mjere za njihov izvoz.

Prema zvaničnim podacima vlasti iz Pekinga, kineski izvoz je u aprilu povećan za 15 odsto.

Inače Kina je sa 3.120 milijardi na prvom mjestu po iznosu moneranih rezervi u 2012, Japan na drugom sa 1.351 milijardi.

Evropska unija je na trećem sa 864,Saudijska Arabija na četrvrtom sa 627, a Rusija na petom sa 538. a SAD su na 19. mjestu sa 148 milijardi.

Da podsjetimo, centralne banke SAD, EU i Japana svele su kamatne stope skoro na nulu, uvlačeći raznim finasijskim akrobacijama na milijarde dolara u finasijski sistem kako bi oporavili svoje ekonomije.

Slabe kametne stope komplikuju funkcionisanje fondova i spekulativnih ekpozitura koji pokušavaju da iznađu načine za sigurna mjesta za plasman novca i zarade.

Azija je još uvijek sigurno mjesto za ulaganje. Prema podacima Svjetske banke, investirana suma u fondove azijskih obveznica je skočila za 42 odsto u prva tri mjeseca ove godine u odnosu na isti period prije godinu danu dostižući vrijednost od 64 milijarde dolara.

(Tanjug, foto: Beta/ AP Photo/Itsuo Inouye)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE