• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Zlato najbolja investicija

Cene plemenitih metala od početka godine rastu duplo brže nego kurs evra i jena.

 Zlato najbolja investicija Izvor: MONDO

Zlato, srebro, platina i paladijum su ove godine, možda, najbolja finansijska imovina investicionih fondova, jer inflacija i usporenje privrednog rasta umanjuju vrednost glavnih svetskih valuta, akcija i hartija od vrednosti.

Cene plemenitih metala od početka godine rastu duplo brže nego kurs evra i jena.

Zlato za isporuku odmah, na primer, dostiglo je 3. marta istorijski rekord od 980,98 dolara za finu uncu (31 gram), dok je srebro 29. februara bilo najskuplje od 1980. godine.

Investitori koriste metale da bi zaštitili svoju kupovnu moć, dok kurs dolara pada na rekordno nisak nivo a inflacija se uvećava.

Cene zlata, platine i paladijuma bi ove godine mogle da porastu najmanje 30 odsto jer predsednik američke Uprave federalnih rezervi (Fed) Ben Bernanki daje prioritet sniženju kamatnih stopa u odnosu na kontrolu potrošačkih cena, ocenio je Ron Gudis trgovac grupacije "Ekvideks brokeridž" koja se bavi kupovinom i prodajom zlata još od 1978.

"Teško je videti bilo šta drugo osim da će monetarna klima ove godine biti podsticajna za cene zlata i ostalih sirovina", uveren je čelnik sektora za zlato firme "Delta global advajzers" Čip Henlon, zapitavši se zašto ne posedovati zlato ili platinu ako devize ne donose dovoljnu dobit.

Trgovina većinom metala obavlja se u dolarima, vezujući njihove cene za kurs te valute na svetskom tržištu.

Zlato je poskupelo za 36 odsto od 18. septembra prošle godine kada je Bernanki saopštio prvu od pet sniženja kamatnih stopa da bi sprečio privrednu recesiju u SAD. Cena tog plemenitog metala je porasla 15 odsto otkako je u januaru 1980. dostigla rekordan nivo i, prema proceni Gudisa, mogla bi da se poveća za još 33 procenta do kraja godine na 1.300 dolara po unci.

Cene platine i paladijuma, koji pripadaju platinskoj grupi metala i koriste se za izradu nakita, katalitičkih konvertora za automobile i zubnih krunica, ove godine su još više skočile.

Terminska cena platine na Njujorškoj berzi od početka godine uvećana je za 42 odsto i 22. febrtuara dostigla rekord od 2.214,5 dolara po unci. Gudis prognozira da bi do kraja 2008. cena mogla da poraste još 38 procenata na oko 3.000 dolara.

Paladijum bi, prema oceni tog eksperta, do juna mogao da dostigne cenu od 750 dolara za uncu, što bi bilo za 30 odsto više nego sada.

Srebro će tokom godine poskupeti za još 26 odsto na 25 dolara po unci, procenio je analitičar "Kredi Suis standard sekjuritiz" iz Johanesburga Dejvid Dejvis.

Bernanki je snižavao kamatne stope brže od bilo kog predsednika Fed od 1982, a inflacija je u 2007. skočila 4,1 odsto - najviše za 17 godina.

Uspon cena plemenitih metala, međutim, mogao bi da se uspori ukoliko bi neki od velikih posednika tih metala počeo da ih prodaje ili se dolar oporavi.

SAD, najveći akcionar u Međunarodnom moneratnom fondu (MMF), saopštile su 25. februara da će možda dozvoliti da MMF proda čak 401 metricku tonu zlata kako bi se podmirio budžetski deficit.

Zlato, koje je nekada bilo podrška za američki dolar i britansku funtu, zabeležilo je rekordno niazk nivo od 253,2 dolra po unci u julu 1999, kada je britanski premijer Gordon Braun, tadašnji ministar finansija, prodao zlato da bi uložio u vladine obveznice.

(Tanjug/www.mtsmondo.com)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE