Ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH Mirko Šarović izjavio je da će Turska ove godine da uveze 6.000 tona svježeg i rashlađenog mesa iz BiH, kao i 1.000 tona termički obrađenog mesa.
On je ocijenio da je ovo najbolja vijest nakon posjete delegacije Savjeta ministara BiH Ankari.
"Turska priprema tender, odnosno termine i uslove za uvoz, te očekujemo da će biti objavljen u najskorije vrijeme, što bi trebalo da utiče na smanjenje tenzija u BiH u vezi sa ovim pitanjem", rekao je Šarović novinarima u Sarajevu.
On je napomenuo da su resorna ministarstva BiH i Turske dogovorila da vode nadzor nad primjenom aranžmana jer je ranije bilo propusta u realizaciji ovog značajnog projekta za BiH.
"Nadležne institucije u BiH i entitetima sada su u prilici da pomognu da se otkup mesa vrši unutar zemlje i da spriječe zloupotrebe, na šta su se tokom proteklih mjeseci žalili poljoprivrednici", rekao je Šarović i najavio da u budućnosti postoji mogućnost da bude postignut dogovor i o izvozu sira u Tursku.
Na pitanje da li će vlasti u BiH dobiti kredit MMF-a, on je rekao da se vode razgovori jer MMF postavlja određene uslove.
"To je, ipak, pitanje za vlade entiteta i Savjet ministara. Ne bih prejudicirao nikakvo rješenje, ali se nadam da će dogovor biti postignut", rekao je Šarović.
Zvizdić: Cilj - milijarda dolara razmjene
Predsjedavajući Savjeta ministara BiH Denis Zvizdić, koji se nalazi u posjeti Ankari, u obraćanju na Poslovnom forumu Turske i BiH, podsjetio je da obim trgovinske razmjene između Turske i BiH trenutno oko 560 miliona dolara.
“Ovu cifru je zasigurno potrebno povećati na milijardu dolara. U tom smjeru već imamo određene projekte i pravnu osnovu. Spremni smo kako bi se to konačno i desilo”, rekao je Zvizdić tokom gala večere kojoj je prisustvovao i turski premijer Ahmet Davutoglu.
Zvizdić je takođe istakao kako je sa turskim zvaničnicima imao priliku razgovarati o mjerama koje mogu doprinijeti dugoročnim investicijama između dvije zemlje.
“Ako uspijemo pronaći strateške partnere, dodatno ćemo ojačati našu ekonomiju i zatvoriti spoljnotrgovinski deficit”, istakao je Zvizdić. Naglasio je da su prioriteti BiH članstvo u Evropsku uniju (EU) i NATO te jačanje nacionalne ekonomije.
“Do sada smo pripremili reformsku agendu i proveli mjere kojima ćemo urediti pravnu regulative”, kazao je Zvizdić. Na kraju je istakao da će bh. vlasti nastaviti sa potrebnim reformama kako bi privukli više stranih investitora u narednom periodu.
“Kako bi privukli strane investitore, nastavićemo sa mjerama koje će zasigurno olakšati ulaganja u BiH”, istakao je Zvizdić.