• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Ekonomski rast u BiH do tri odsto

Autor SRNA

Ovogodišnji ekonomski rast u BiH, pod pretpostavkom da će reforme biti nastavljene, mogao bi da bude na nivou prošlogodišnjeg - između 2,6 i tri odsto, izjavila je danas u Sarajevu ekonomista Svjetske banke Sandra Hlivnjak.

  Ona je na prezentaciji Redovnog ekonomskog izvještaja za jugoistočnu Evropu za prošlu godinu istakla da bi rast mogao biti i veći ukoliko reforme uzmu još jači zamah.

Prema njenim riječima, u BiH je potrebno poboljšati produktivnost, eliminisati demotivišuće faktore i barijere za formalno zapošljavanje, te unaprijediti poslovnu klimu i kvalitet pružanja usluga.

"Preporuka je da se ojačaju ravnopravnost, kvalitet i efikasnost javnih usluga i sistema socijalne zaštite, kao i trgovinske i finansijske integracije", istakla je Hlivnjak.

Ona je navela da je prošle godine nezaposlenost u BiH iznosila 27,7 odsto, što BiH stavlja na začelje regiona - iza samoproglašenog Kosova.

Kada je riječ o zaduženosti, BiH je u grupi umjereno zaduženih zemalja.

Poredeći BiH sa zemljama regiona, Hlivnjak je navela da je BiH u sredini kada je riječ o pitanjima trgovinskog deficita, a u samom vrhu ukoliko se posmatra zdrav finansijski sektor.

"BiH je na osnovu fiskalnog deficita u povoljnijem položaju u odnosu na druge zemlje regiona", dodala je ona.

Šef Kancelarije Svjetske banke u BiH Tatjana Proskurjakova poručila je da bi BiH trebalo da bude ambicioznija i da teži ekonomskom rastu od šest ili sedam odsto kako bi dostigla nivo rasta u EU.

"Nije dovoljno da se BiH poredi samo sa svojim susjedima jer nijedan od njih nije gigant u ekonomskom pogledu", istakla je Proskurjakova.

Ona je rekla da je u BiH bankarski sektor likvidan, ali da komercijalne banke nisu spremne da daju kredite malim i srednjim preduzećima.

"Smatramo da bi jedan zdrav bankarski sektor trebalo da daje dovoljno podsticajnih sredstava za razvoj zdravih biznisa. To je i sastavni dio reformske agende i mi po tom pitanju sarađujemo sa vlastima u BiH, kao i sa Evropskom bankom za obnovu i razvoj, te sa EU i Evropskom komisijom", naglasila je Proskurjakova.

Šef Kancelarije Svjetske banke u BiH smatra da bi istovremeno trebalo jačati stabilnost finansijskog sektora, ali unapređivati uslove za vođenje biznisa i omogućiti zapošljavanje i otvaranje novih radnih mjesta.

Putem video-linka, iz Beča se uključila regionalni direktor Svjetske banke Elen Goldštajn, koja je rekla da je ohrabrujuće što u zemljama regiona vidi naznake pomaka kada je riječ o ekonomskom rastu.

"Ovo vraćanje u ravnotežu u dugoročnom periodu mora da bude očuvano produbljivanjem ekonomskih reformi i poboljšanjem produktivnosti koja je usporena nakon svjetske ekonomske krize", poručila je Goldštajnova.

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE