• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Prve žrtve u protestu protiv Mubaraka

Dvoje Egipćana poginulo je u Suecu, a jedan u Kairu, nekim od više egipatskih gradova u kojima su se hiljade demonstranta sukobile sa policijom, zahtijevajući okončanje 30-godišnje vladavine predsjednika Hosnija Mubaraka.

 Prve žrtve u protestu protiv Mubaraka Izvor: MONDO

"Dole Hosni Mubarak", uzvikivali su demonstranti u Kairu, gađajući policiju flašama i kamenicama. Policija je uzvratila suzavcem, vodenim topovima i pendrecima.

Demonstranti su pjevali državnu himnu i nosili plakate sa osudama Mubaraka i navodima da su parlamentarni izbori održani u decembru 2010. godine pokradeni.

Policija je teško pretukla neke demonstrante pendercima, dok su neki demonstranti jurili pripadnike policije po ulicama. Rojters je čak snimio jednog policajca koji se pridružio demonstrantima.

U Aleksandriji su demonstranti pocijepali sliku 82-godišnjeg Mubaraka i njegovog sina Gamala, koji će, po mišljenju mnogih Egipćana, naslijediti oca na vlasti, što obojica demantuju.



Demonstranti u Kairu, koji su na ulice izašli na poziv aktivista upućen preko Interneta, vikali su "Gamale, reci ocu da te Egipćani mrze".

Oni su vikali "Dole Mubarak" i tražili iskorjenjivanje siromaštva, korupcije, nezaposlenosti i zlostavljanja koje sprovodi policija.

Najveće demonstracije u Egiptu u poslednjih nekoliko godina počele su mirno, a policija je u početku pokazivala neobičnu uzdržanost.

Međutim, kada su demonstranti preplavili trg Tahrir u centru Kaira, mašući egipatskim i tuniskim zastavama i uzvikujući iste slogane koji su se nedavno čuli na ulicama Tunisa, policija je promijenila taktiku i protesti su postali nasilni.

Demonstranti su krenuli na vodeni top, otvorili vrata i istjerali vozača napolje. Neki su bacali kamenice i postavljali metalne barikade. Policija je počela da tuče pendrecima demonstrante, koji su pokušali da razbiju policijske kordone i pridruže se demonstrantima u centru grada.

Neki učesnici protesta su kašljali od suzavca i pokrivali lica maramama, a nekima od njih je curila krv niz lice. Jedan čovjek se onesvijestio.

Policija je odvela nekolio demonstranata i prebila jednu novinarku, razbila joj naočare i oduzela kameru, prenijele su agencije.

Demonstranti su otišli i do sjedišta Mubarakove Nacionalne demokratske partije, vičući "ovdje se nalaze lopovi".

U jednom trenutku je izgledalo da demonstranti stiču prednost kada su jedan policijski kordon zasuli kamenicama i primorali ga na bijeg.

Jedan demonstrant se popeo u vatrogasno vozilo i odvezao ga, javio je AP.

U Egiptu je nezadovoljstvo zbog autokratske, policijske države, godinama tinjalo ispod površine.

Ali primjer Tunisa, gdje je u uličnim demonstracijama s vlasti zbačen predsjednik Zin el Abidin Ben Ali, bio je dovoljan da podstakne mlade Egipćane da prvi put izađu na ulice, navode agencije.

Neki od demonstranata su rekli da žele iste promjene kao u Tunisu.



"Ovo je moj prvi protest, ali mi smo bili kukavička nacija. Sada konačno moramo reći ne", kazao je 24-godišnji Ismail Sajed, hotelijer koji jedva preživljava sa platom od 50 dolara mjesečno.

Ovo su najmasovniji protesti posljednjih godina u Egiptu, a kako napominje agencija Rojters, u demonstracijama je učestovalo najmanje 20.000 ljudi.

Organizatori protesta i pristalice opozicije, inspirisani narodnim revoltom u Tunisu, rekli su da će današnje demonstracije u Kairu i Aleksandriji predstavljati "dan revolucije u borbi protiv torture, siromaštva, korupcije i nezaposlenosti".

Narod je pozvan da izađe na ulice preko društvenih mreža Facebook i Twitter i oko 90.000 ljudi je potvrdilo da će učestvovati.

Ministar unutrašnjih poslova Egipta Habib el-Adli najavio je "odlučne mjere" protiv haosa.



Egipatska vlada nije izdala nikakvo saopštenje povodom demonstracija, ali je američka državna sekretarka Hilari Klinton izjavila je da je vlada Egipta, koji je ključni saveznik SAD na Bliskom istoku, stabilna, uprkos protestima.

Ona je dodala da Egipćani imaju pravo da demonstriraju, ali je apelovala na sve strane da izbjegnu nasilje.

Skoro polovina od ukupno 80 miliona stanovnika Egipta živi ispod ili jedva iznad granice siromaštva, a zbog lošeg obrazovanja, zdravstvenog sistema i velike nezaposlenosti veliki broj Egipćana nije u stanju da zadovolji ni najosnovnije životne potrebe.

(agencije/MONDO)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE