• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Dalaj lamo, možeš da ideš

Tibetanski parlament u egzilu prihvatio je danas u Daramsali povlačenje dalaj lame iz političkog života.

 Dalaj lamo, možeš da ideš Izvor: MONDO

Taj parlamentarac Karma Ješi kazao je agenciji Frans pres da je bilo veoma teško donijeti takvu odluku, ali i podsjetio da je dalaj lama veoma dugo radio na dobrobiti Tibetanaca.

"Imajući to u vidu, donijeli smo ovu odluku", kazao je on.

Dalaj lama je ranije ovog mjeseca zatražio da bude oslobođen svih političkih funkcija u tibetanskoj vladi i da ostane samo duhovni vođa tog naroda.

U izbjeglištvu od 1959. u Daramsali, na sjeveru Indije, dalaj lama je najveći simbol borbe Tibetanaca i kao takav rado viđen gost šefova država i vlada od SAD do Evrope, i veliki prijatelj slavnih ličnosti na Zapadu.

Dobitnik Nobelove nagrade za mir 1989, pobornik nenasilja zbog čega ga njegove pristalice porede sa Gandijem i Martinom Luterom Kingom, dalaj lama neumorno ponavlja milionima Tibetanaca da se kineskoj vlasti suprotstavljaju na miran način.

Uprkos njegovoj neumornoj nenasilnoj borbi, dalaj lama iza sebe ostavlja skromna dostignuća - vlasti u Pekingu ga i dalje smatraju opasnim separatistom, a njegov narod nastavlja da se žali da ga kineske vlasti ugnjetavaju.

Smatrajući da Kina nikada neće odustati od Tibeta, dalaj lama se odlučio za umjereniji put - zalaganje za "kulturnu autonomiju" svoje zemlje.

Nakon gušenja tibetanskog ustanka i kineske vojne intervencije 1959. dalaj lama odlazi u izbjeglištvo.

Prvi šef nezavisne indijske države Džavaharlal Nehru ponudio je gostoprimstvo Tibetancima u Daramsali, gdje dalaj lama odmah okuplja grupe svojih sunarodnika iz Indije, ali i inostranstva.

Uspjeh njegove borbe za Tibet širom svijeta je nedvosmislen, a njegova lična harizma i on sam kao simbol doprinose sve većim strahovanjima da bi odlazak dalaj lame sa politicke scene doveo do slabljenja i podjele unutar tibetanskog pokreta.

Kad je riječ o mogućem nasljedniku dalaj lame na čelu vlade, pominju se tri kandidata - profesor prava na Harvardu Lobsang Sangaj koji ima i najveće šanse da bude izabran, bivši predstavnik dalaj lame u Njujorku i Vašingtonu Tenzin Tetong, kao i Taši Vangdi koji je godinama bio na više funkcija u tibetanskoj vladi u egzilu.

(Beta)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE