• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Libijskim prebezima pare ali ne i imunitet

Libijskim zvaničnicima koji su napustili Gadafija neće biti imuni na tužbe ali bi im mogle biti ukinute ekonomske sankcije EU i UN, kaže Vilijam Hejg.

 Libijskim prebezima pare ali ne i imunitet Izvor: MONDO

EU ide na razgovore sa pobunjenicima, NATO pritiska Tursku.

Ministar spoljnih poslova Velike Britanije Vilijam Hejg izjavio je danas da libijskim zvaničnicima koji su napustili Moamera Gadafija neće biti ponuđen imunitet od tužbi.

Kao primjer dobrog ponašanja prema prebezima vlada u Londonu ističe slučaj Musa Kusa, bivšeg libijskog šefa diplomatije koji se nalazi u Britaniji.

Hejg je rekao da će ohrabriti bivšeg libijskog ministra spoljnih poslova da sarađuje sa vlastima koje istražuju bombaški napad na avion iznad mjesta Lokerbi u Škotskoj 1988. godine, kao i sa drugim napadima koji su povezani sa Libijom.

Kusa je u srijedu iznenada doputovao u London i podnio ostavku na mjesto ministra spoljnih poslova Libije. Hejg je rekao da Kusu ne spriječava nikakav pravni razlog da napusti Britaniju, ali da nije pokazao namjeru da to učini, prenio je Rojters.

U dilomatskoj ofanzivi zapadne koalicije na britanske olakšice prebezima nadovezuje se EU, koja šalje izaslanike u Benagzi na razgovore s pobunjenicima.

Evropska unija će sutra poslati izaslanike u istočni libijski grad, u kome se nalazi sjedište pobunjenika, u okviru nastojanja Zapada da uspostavi bolje kontakte s protivnicima režima Moamera el Gadafija, najavila je danas visoka predstavnica EU za spoljnju politiku i bezbjednost Ketrin Ešton.

Pored susreta s liderima pobunjenika, od kojih su neki već imali prilike da razgovaraju sa zvaničnicima EU u Briselu, izaslanici EU će imati i susrete s predstavnicima lokalnih zajednica na sjeveroistoku Libije, poručila je Eštonova, a preneo Rojters.

Njen portparol Majkl Man je saopštio da izaslanici neće imati direktne kontakte s Gadafijevom vladom.

Za razliku od Francuske, Italije i još nekih pojedinačnih članica, EU u cjelini još nije zvanično priznala opozicioni Libijski nacionalni savjet kao legitimnu vlast u Libiji i za sada ga smatra samo "poželjnim sagovornikom", naveo je Rojters.

Pod pritiskom je i Turska, članica NATO koja ima dobre odnose sa Gadafijem. Genralni sekretar Alijanse Andrias Fog Rasmusen razgovarao je sa turskim zvaničnicima u Ankari, gdje je na zasebne razgovore stigao i Abdelati Obeidi, izaslanik libijskog lidera Moamera el Gadafija.

Rasmusen je u Ankari održao razgovore iza zatvorenih vrata sa turskim premijerom Redžepom Erdoganom, a sastanku su prisustvovali i ministri spoljnih poslova i odbrane Ahmet Davutoglu i Vedždi Gonul, prenio je AFP.

"Pridajemo veliki značaj nastavku delotvornih napora NATO (...) radi obezbjeđenja bezbjednosti Libijaca, normalizacije situacije u toj zemlji i okončanju napada na civile", rekao je Davutoglu novinarima poslije razgovora s Rasmusenom.

"Razmotrili smo prošlonedjeljne djelatnosti i napore Turske za humanitarnu podršku Libiji", kazao je on.

U međuvremenu je u Tursku je iz Grčke stigao zamjenik ministar spoljnih poslova Libije Obeidi koji bi trebalo da od tamošnjih zvaničnika zatraži pomoć za eventualni prekid vatre između Gadafijevih snaga i pobunjenika.

(agencije/MONDO)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE