• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Fajnenšel tajms: Srbija tek sad na startu

Završetkom posla sa Hagom za Srbiju u izvjesnim aspektima sada počinje težak posao, piše ugledni list iz Londona.

 Fajnenšel tajms: Srbija tek sad na startu Izvor: MONDO

Sa hapšenjem poslednjeg haškog bjegunca Gorana Hadžića, Srbija je na međunarodnom planu jasno izašla iz ćoška; ona više ne prijeti miru i stabilnosti svojih susjeda, i njeni ultranacionalistički demoni su obuzdani, ocjenjuje danas Fajnenšel tajms.

Fajnenšel tajms sa jedne strane navodi da Srbija u liku Borisa Tadića "ima vođu s regionalnim ugledom koji umiješno vodi zemlju u umjerenom, prozapadnom smijeru" i ukazuje da bi "Tadićeva vlada voljela da Srbija postane zvanični kandidat za članstvo u Evropskoj uniji prije kraja ove godine".

Sa druge strane, list ocjenjuje da Evropska unija "nažalost možda neće biti spremna da reaguje tako brzo" i argumentaciju nalazi u prijemu Bugarske i Rumunije u članstvo prije no što su one riješile neke svoje probleme.

"Neke zemlje, posebno u Zapadnoj Evropi, gorko žale što su dozvolile da se Bugarska i Rumunija pridruže Uniji 2007. godine, prije no što su se te zemlje izborile sa problemima kao što je razuzdani organizovani kriminal, korupcija među državnim zvaničnicima i nedovoljna nezavisnost sudstva", piše Fajnenšl tajms i dodaje: "Kao što se Hrvatska uvjerila, prag na ulasku u Uniju sada je postavljen više".

Britanski list ukazuje da to "samo po sebi nije loša stvar" i da su pristupni pregovori Hrvatske trajali gotovo šest godina, "ali kad Hrvatska u julu 2013. godine postane 28. članica Evropske unije, ona će ispuniti njene norme uspješnije nego što je to bio slučaj sa Bugarskom i Rumunijom".

"Srbija takođe mora da se razračuna sa korupcijom u javnom sektoru, da iskorijeni organizovani kriminal i da se uhvati u koštac sa isuviše moćnim poslovnim tajkunima koji su se obogatili tokom 1990-ih, a ako to ne bude uspjela, neće ući u Evropsku uniju", ocjenjuje Fajnenšl tajms.

Ali, dodaje list, "to je drugačija stvar od omogućavanja Srbiji da dobije status kandidata".

"Perspektiva članstva u Evropskoj uniji moćan je podstrek za domaće reforme u zemljama Balkana. Nagrađivanjem Srbije statusom kandidata održaće se zamajac u pravcu promjena koji je je stvoren hapšenjem optuženih za ratne zločine", ocjenjuje Fajnenšel tajms.

(Beta)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE