• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

U Nepalu proglašena republika

Ustavotvorna skupština u Nepalu u sredu je izglasala ukidanje monarhije i uvodjenje republike u toj zemlji, javile su agencije.

 U Nepalu proglašena republika  Izvor: MONDO

Skupština, u kojoj najviše predstavnika imaju nekadašnji maoistički pobunjenici, usvojila je na prvoj sednici velikom većinom rezoluciju o ukidanju monarhije i naložila kralju Gjanendri da u roku od 15 dana napusti kraljevsku palatu u Katmanduu.

Ukupno 560 članova ustavotvorne skupštine glasalo je za ukidanje monarhije, dok je četiri bilo protiv.

Maoisti, koji su nakon 10-godišnje pobune potpisali mirovni sporazum 2006. godine, ubedljivo su pobedili na parlamentarnim izborima, održanim 10. aprila, osvojivši više od trećine od ukupno 601 mesta u parlamentu.

Prema rezoluciji koju je danas usvojila ustavotvorna skupština, Nepal je "nezavisna, nedeljiva, suverena, sekularna i demokratska republika".

"Sve privilegije koje su uživali kralj i kraljevska porodica prestaju da važze od danas", navodi se u dokumentu, koji predvidja da se kraljevska palata pretvori u muzej.

Ustavotvorna skupšitna je progasila 29. maj "Danom Republike".

Time je okončana 239 godina duga vladavina dinastije Šah, koja je na vlasti od 1769. godine, kada je lokalni vodja osvojio Katmandu i ujedinio Nepal.

Gjanendra se nije izjašnjavao u javnosti o svojim budućim planovima, osim što je rekao da želi da ostane u zemlji.

Širom Katmandua, mladići su danas mariširali noseći cvrene zastave sa srpom i čekićem, dok su stanovnici na ulicama slavili ukidanje monarhije, što mogi smatraju vrhuncem dvogodišnjeg mirovnog procesa.

Slavlje je uglavnom proticalo mirno, ali je policija ipak upotrebila suzavac, kada su se gradjani suviše približili konferencijskom centru u kome je zasedala ustavotvorna skupština.

Gjanendra je stupio na tron 2001. godine, pošto je princ prestolonaslednik, verovatno u drogiranom i pijanom stanju, ubio devet članova kraljevske porodice, a zatim izvršio samoubistvo.

Novi kralj je postao nepopularan, pošto je u februaru 2005. godine raspustio vladu i preuzeo vlast.

To je podstaklo vodeće političke partije da potraže saveznika medju starim neprijateljima - maoističkim pobunjenicima, i da sa njima sklope mirovni sporazum 2006. godine, kojim je završen gradjanski rat u kome je poginulo više od 13.000 osoba.

(Beta/MONDO)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE