• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Tajvan neće s Kinom

Tajvanski predsjednik Ma Jing-džeu odbacio je danas poziv kineskog predsjednika Hu Đintaoa na ujedinjenje sa Kinom, zalažući se za status kvo.

 Tajvan neće s Kinom Izvor: MONDO

"Mi smo za status kvo 'bez ujedinjenja, bez nezavisnosti i bez primjene sile'", izjavio je predsjednik Tajvana povodom obilježavanja stogodišnjice kineske revolucije koja je počela 10. oktobra 1911.
godine, kada je svrgnuta carska vlast.

Status kvo je "u velikoj mjeri smanjio tenzije i na jednoj i na drugoj strani i dobio podršku međunarodne zajednice", rekao je Ma Jing-džeu na komemoraciji u Tajpeju.

Kineski predsjednik Hu Đintao pozvao je juče na ujedinjenje Kine i Tajvana na obilježavanju stogodišnjice od kineske revolucije.

Obraćajući se najvišim zvaničnicima kineske komunističke partije, među kojima je bio i bivši predsjednik Đijang Cemin, Hu je odbacio mogućnost da Kina prizna nezavisnost Tajvana.

"U najvećem i osnovnom interesu kineskog naroda, a i naših sunarodnika sa Tajvana bilo bi ponovno ujedinjenje (Kine i Tajvana) na miran način", rekao je kineski predsjednik, dodajući da Kina "mora da pojača svoje protivljenje nezavisnosti Tajvana", ali i da "ojača saradnju i razmjenu među sunarodnicima s obe strane".

Tajvan je de fakto stekao nezavisnost nakon okončanja građanskog rata 1949. godine, ali Peking to ne priznaje i smatra to ostrvom odmetnutim dijelom svoje teritorije.

Nakon izbora predsjednika Ma Jing-džeua 2008. godine koji je pristalica jačanja veza s Kinom, odnosi Peking i Tajpeja su ipak bolji nego ikada do sada.

Kina je glavni trgovinski partner Tajvana i prva destinacija tajvanskih investitora.

Kina bez mnogo pompe obilježava narodnu pobunu iz 1911. u kojoj je svrgnuta sa vlasti dinastija Đing i okončalo Kinesko carstvo staro više hiljada godina.

Međutim, već krajem 1920-ih godina došlo je do sukoba između Kuomintanga (Nacionalne partije kineskog naroda) i novoformirane (1921) Komunističke partije. Izbio je građanski rat koji se završio 1949. godine pobjedom komunista, i bježanjem pristalica Kuomintanga na Tajvan.

(Beta)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE